Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
"Kulhavá" Mařka, sirotek, o němž nikdo nevěděl odkud se v Mořicích vzal ani její pravé jméno. Prý ji tu zapomněli pruští vojáci, když krajem táhli. Žila z milosti jiných, a aby ten žvanec nebyl jen tak zadarmo, hlídávala housata, kozy nebo malé děti.
Jednou se strhla veliká bouře a liják. Přišla z ničeho nic a stejně tak rychle odešla a vysvitlo sluníčko. Snad všechny děti z Mořic se seběhly k Hané, která byla po bouři plná kalné vody. Házely do proudu trsy trávy a klacíky a radostně výskaly, když je proud strhl a odnášel pryč. Vody v řece pomalu přibývalo. Pak se však přihnala skutečná velká voda. Bylo to, jako by někde proti proudu zdvihli stavidlo. Přišlo to tak náhle, že některé děti ani nestačili vyběhnout z vody. Mařka s malou Aničkou v náručí se pokouší vyškrábat na břeh, ale chromá noha jí uklouzla a obě zmizely ve vodě. Proud je unášel pryč. Lidé ze vsi, kteří mezitím přiběhli, se snažili pomoci dětem. Běželi po břehu za děvčaty. Kousek dál našli plačící Aničku. Zachránila se jako zázrakem. Ale Mařku už nikdy nikdo nespatřil ani v Mořicích ani v okolních vsích.
Ještě ten rok se na břehu Hané objevil dřevěný sloup s obrázkem Panny Marie. Později (1859) byl nahrazen Kamenným sloupem s křížkem a obrázkem Bohorodičky s Jezulátkem.
Dnes už nikdo nedokáže říct, jestli je ten příběh pravdivý, nebo není. Předával se z generace na generaci jen ústním podáním. A každá ta verze byla trošku jiná. Ale umístění křížku v těsném sousedství řeky, která se i dnes za velkých dešťů rozlévá na okolní pole, nenechá nikoho na pochybách o tom, že s řekou skutečně nějak souvisí.