Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Hrad Šumburk (Šumná) si dal vystavět na vrcholu Klášterecké hory Vilém ze Šumburka mezi lety 1431-35. Můžeme si prohlédnout Krásnou zříceninu na vrcholu zdaleka viditelného osamoceného kopce. Ke hradu je nejlepší přístup z hlavní silnice č. 13 na Kláštereckou Jeseň a polní cestou dojet nebo dojít k opuštěnému hospodářskému dvoru Šumná. Od něj již jen stačí vystoupat na vrchol kopce se zříceninou hradu, zabloudit myslím nemůžete, narazíte na žlutou značku, která vás bezpečně ke hradu dovede.
Typický výběr místa pro stavbu hradu na vysokém izolovaném vrchu ilustruje zkušenosti s rozvojem dělostřelectva za husitských válek a tak v jeho opevnění se již objevují pokusy o zajištění dělostřelecké obrany ve formě hranolových bašt. První co uvidíte je důmyslné nálevkovité zatažení vstupní brány, umožňující účinné vějířovité postřelování celého citlivého vstupního prostoru.
První fázi hradu tvořil jednodílný lichoběžný areál chráněný obvodovou hradbou se třemi hranolovými dovnitř otevřenými baštami a zajímavě zataženou branou se stěžejkovým padacím mostem. Na nejvyšším místě v severozápadní části stávala mohutná obytná věž – donjon, se třemi úzkými temnými komorami ve dvou spodních podlažích a plochostropými patry. Tato věž byla za pánů z Fictumu doplněna třemi přístavky, které značně zvýšily její obytnou plochu, a zároveň její funkci doplnil i nový trojprostorový palác, postavený ve východní části nádvoří. Při obvodové hradbě na protější straně byla postavena podélná hospodářská budova a opevnění hradu doplnila pravděpodobně pouze hradba vysunutá podél přístupové cesty se dvěma zřejmě kulisovými branami.
V roce 1560 zničil budovy požár a Šumburk byl ponechán zkáze. Do dnešních dnů se zachovaly mohutné zříceniny obranné věže, paláce, několika bran a obvodové hradby s baštami. Pro svou poměrnou odlehlost od ostatní civilizace se tak hrad nestal levným zdrojem stavebního materiálu.