Lestkov a Šumburk - zříceniny u Klášterce nad Ohří
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Při tomto výletě navštívíme dvě zříceniny hradů nad řekou Ohří a město Klášterec nad Ohří.
Za čím jedeme?
Jako výchozí bod pro toto putování je ideální klášterecké vlakové nádraží. Z něj se vydáme po modré značce k železničnímu přejezdu, kde je rozcestník a odtud jdeme po zelené značce do Rašovic. V Rašovicích, kde až do 19. století stával zámek Felixburk, přejdeme na červenou značku a ta nás již dovede k první zřícenině na cestě, Lestkovu.
Lestkov byl založen na přelomu 13. a 14. století a někde je uváděn pod jménem Egerberk, podle jeho zakladatelů. V druhé polovině 16. století si jeho majitel postavil pod hradem u řeky Ohře zámek Felixburk a Lestkov byl ponechán svému osudu. Z hradu se do dneška zachovala ve velice dobrém stavu střední obytná část a je z něj moc pěkný výhled směrem ke Klášterci nad Ohří.
Z Lestkova pokračujeme dále po červené, která nás dovede na druhý konec Klášterce, než z kterého jsme vyšli a to k lázeňskému komplexu Evženie.
Lázně Evženie byly založeny v roce 1881 a pojmenovány jsou podle manželky zakladatele lázní. K léčbě je zde využívaná kyselka s vysokým obsahem kysličníku uhličitého. Kyselku je možno ochutnat u pramene přímo ve zdejším lázeňském infocentru.
Z lázní pokračujeme stále po červené, cesta vede pěkným údolím podél Ohře. Asi po 2 km narazíme na rozcestník a po žluté značce se vydáme do kopce ke zřícenině hradu Šumburk.
Šumburk byl založen asi kolem roku 1431 Vilémem ze Šumburku, ale již v druhé polovině 15. století patřil pánům z rodu Fictumů. Ti původní hrad přestavěli a značně rozšířili. V průběhu 16. století však panstvo o hrad již projevovalo malý zájem a požár na konci 16. století definitivně rozhodl o tom, že hrad zůstal opuštěn. Z této velice rozsáhlé zříceniny je moc pěkný výhled na okolní krásnou krajinu.
Když se nabažíme romantických výhledů do okolí, stejnou cestou se vydáme zpět do Klášterce nad Ohří. Zde od Lázní Evženie pokračujeme rovně podél řeky a dostaneme se do velice pěkného zámeckého parku. Zámek je nyní v rekonstrukci, dělají se fasády a tak za nějaký čas bude opět zářit novotou.
Zámek Klášterec nad Ohří je postaven na ostrohu u řeky Ohře a byl založen někdy ve 13. století jako majetek řádu benediktinů. Na konci tohoto století však již přešel do vlastnictví královské komory. Vystřídalo se na něm mnoho majitelů, před rokem 1621 patřil Fictumům, kterým byl však majetek pro účast na stavovském povstání konfiskován a novými majiteli se stali Thun-Hohensteinové, kteří ho vlastnili až do roku 1942. I když se zámek zvenčí rekonstruuje, expozice jsou otevřené a krásný porcelán, zde vystavený jistě stojí za zkouknutí.
Po prohlídce zámku a historického centra města se po modré značce dostaneme zpět na klášterecké nádraží.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Lázních Evženie je restaurace, kde je možno se občerstvit.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celý výlet je moc pěkný, zámek, lázně, ale asi nejvíc mě uchvátily krásné výhledy ze zřícenin. Jen to chce mít štěstí na počasí.
Jediným kazem byla cesta po červené mezi obcemi Rašovice a Lestkov. Po vyjití z lesa je cesta zahrazena plotem, který se však dá překonat a dále vede pastvinami, kde se volně pasou krávy. Jsou však hodné, nic nám neudělaly.
Ostatní informace
Zříceniny jsou volně přístupné, na zámku zaplatí dospělí za vstup 70,- Kč, snížené vstupné je 50,- Kč. Zámek je otevřen celoročně.