Loading...
Že i Zábřežská vrchovina oplývá mnoha půvaby ví minimálně všichni ti, kteří v blízké oblasti přebývají a je celkem jedno jestli z té východní strany (tady dejme tomu Zábřeha), ale ze severu, jihu i západu. Vždyť technicky vzato můžeme i Zábřežskou vrchovinu k výběžkům těch všech kopců, kopečků a téměř hor, které souhrnně nazýváme Českomoravská vysočina.
Jedninou smůlou horopisné oblasti, je fakt, že leží na dohled vyšším, tím i atraktivnějším celkům, v první řadě Hrubému Jeseníku, druhým pak Králickým Sněžníkem, ještě Orlickým horám a i ta Hanušovická vrchovina je citelně vyšší.
Nicméně že se pohyb turistů zvýší doufají zřejmě ve Zborově i Svébohově, tedy v obcích v nejsevernější části Zábřežské vrchoviny, které se říká Drozdovská. Při pohledu do mapy objevíme obec Drozdov, která dala této oblasti název. Navíc právě Drozdovská vrchovina je co se týče nejvyšší částí celé vrchoviny, díky Lázku (714 m n.m.). Právě kolem Lázku jsou ještě některé vrcholy výraznějších výšek, pak je už většina vyšších vrcholů nivelizována a limitně se pohybují kolem 600 nadmořských metrů.
Nu a právě u Zborova je jedním z takových kopců Háječek (603). Už nějaký rok zdobí (nebo zabírá) jeho severní svah louka se dvěma vleky, tedy menší lyžařské středisko. Vleky jsou asi tak 300 m dlouhé a převýšení cca 80 m naznačuje, že poslouží spíše nenáročným lyžařům. Nicméně středisko má k dispozici i sněžná děla, takže pokud ho neomezí nějaké vládní rozhodnutí, dá se celkem nenáročné lyžovačky užít.
Samotný Háječek v bližším okolí nemá většího konkurenta a protože je část svahů odlesněna, vždy okolní vrcholy nabízely slušné výhledy. I to jsou celkem pádné důvody, proč si místní usmysleli vystavět rozhlednu.
Práce na stavbě probíhali již od jara 2021. Zprvu došlo k zplanýrování vrcholu Háječku. Následnou prací bylo vybetonování základu a po té stavba samotné rozhledny. Postupně jsem letos navštívil vrchol 4x, zprvu v rámci průzkumu naučné stezky u Svébohova (ostatně rozhledna je vlastně společným „dítětem“ obou obcí). V květnu už byla plocha na vrcholu takřka připravená k položení základové desky, koncem června se už základy betonovaly. Naposledy před polovinou srpna. To už se rýsuje značná část rozhledny, tedy stavba ještě nedosahuje celé výšky (tak zhruba kolem třetiny).
Nicméně lze už náznakově odhadnout celkovou podobu rozhledny. Středem vede točité schodiště, hlavní nosné prvky jsou krajní ocelové roury, které se stáčí do budoucího vrcholu stavby v pomyslné spirále. Po dokončení by měla být celková výška 30 m, což by mělo slušně zvednout vyhlídkovou plošinu nad okolní porost. Podlaha výhledny má dosáhnout 27 m.
Podle všeho již závěr stavby probíhá celkem rychle, takže první výletníci by mohli své zraky po okolí prostřít již v září. Jestli to bude slibované první září si netroufnu potvrdit, ale uvidíme.
Samotnou stavbu provádí ostravská firma Teplotechna, investorem stavby je firma JAMAPA Olomouc. Zodpovědným projektantem je Martin Novák z Proseče. Zajímavostí je fakt, že architektonická idea je od oceňovaného architekta Zdeňka Fránka, jehož stavby vzbuzují obdiv, ale i zatracení (Stezka v oblacích). Celkové náklady vyčíslené v projektu dosahují necelých 12 mil. Kč.
Na podzim 2021 byla rozhledna v podstatě hotová, nicméně otevření by mělo být až někdy z jara 2022. Vstup by měl být zpoplatněn, zřejmě turniketem (tedy nějaké drobné do peněženky, i když už jsou i technologie na kartu).
Je zhruba znám i termín otevření, který připomíná svým datem vypuštění prvního člověka do vesmíru. I když to bude o 61 let později. Přístup k nadhledně je již před oficiálním otevřením již dostatečně vyznačen. Od Zborova po sjezdovce asi trefí každý. Ale trefí sem i výletníci ze vzdálenějších východišť. Z blízkého Svébohova je možnost využít stávající naučnou stezku. Háječek je i zahrnut v systému značení KČT díky zánovní turistické značce žlutého zabarverní, která je vytýčene od rozcestí Nad Václavovem, kde se napojuje na značení poblíž Zábřeha. Značka směřuje k Horním Studénkám, kde navazuje na značky kudy se dá dojít třebas k Hambalku, do Štítů apod. Rozhledna je přístupná turniketem. Platí se drobnými, je moýno i kartou. Základní vstupné je sneitelných 40,- Kč. A na vyhlídky se můžete podívat třeba zde.