Svébohov - českobratrská modlitebna (evangelická kaple)
Nad Svébohovem, nevelkou obcí v okrese Šumperk, se nachází památkově chráněná sakrální stavba pocházející z počátku II. poloviny 19. století. Jedná se o samostatně stojící zděnou kapli s opačnou orientací vůči světovým stranám, která bývá označována jako českobratrská modlitebna a která je zde nejen místem k modlitbě, ale i jistým – a poměrně výrazným - krajinotvorným prvkem.
Stavba této menší jednolodní kaple s vestavěnou věžičkou byla dokončena v roce 1860 a je všeobecně považována za objekt neogotický. Stavebním materiálem je v tomto případě cihla a celá kaple je omítnutá hrubou vápennou omítkou bílé barvy. Kaple má obdélníkový půdorys lodi, východní průčelí se zmíněnou hranolovou věžičkou s půlkulatými okny na třech stranách a západní čtvercový presbytář s pětihranným závěrem. Ze severní strany je k lodi a části kněžiště přistavěna přízemní márnice, do které se však vstupuje ze západní strany.
Průčelí kaple je členěno čtveřicí kanelovaných – tedy žlábkovaných – pilastrů, prolomeno vstupem do lodi i sdruženým oknem a završeno trojúhelníkovým štítem. Zajímavá je výzdoba římsy zubořezem, který doplňuje štukový letopočet 1860 a kalich. Boční stěny lodi člení také čtyři pilastry (dva jsou nárožní) se stejnou korunní římsou, což v podstatě platí i pro presbytář. Na obou stranách lodi můžeme vidět jedno sdružené okno.
Půvabná evangelická kaple byla – jako drobná neogotická stavba, která vhodně koresponduje s historizujícím římskokatolickým kostelem v centru obce a současně tvoří významný krajinotvorný prvek – mezi naše chráněné kulturní památky zařazena hned v květnu roku 1958.
U kaple (za kaplí), kterou můžeme s klidným svědomím prohlásit také za vyhlídkové místo, se nachází malý, oplocený, evangelický hřbitov.