Náhorní planina Svorad
Turistické cíle • Příroda • Planina
Náhorní planina Svorad se rozprostírá na pomezí Liptova a Oravy mezi Grúněm u Malatiné a obcí Veľké Borové. Z jihu ji lemují Chočské vrchy, na severu přechází do Oravských Beskyd. Planina nikdy nebyla zalesněná. Místy je podmáčená, jelikož její podloží je málo propustné.
Planina nacházející se v nadmořské výšce okolo 900 metrů je specifickým klimatickým územím. V zimních a Jarních sněhových vánicích, nebo když padne hustá mlha a viditelnost je nulová, stává se planina neschůdná i pro znalé domorodce. Po ztrátě orientace zde na podchlazení zemřelo již několik lidí.
Za pěkného počasí však planina učaruje každému milovníkovi hor a přírody. Krásné výhledy jsou především na vyčnívající vrcholy Roháčů a kopce Oravské Magury. Jedním z míst k zastavení a kochání se krásným horským prostředím je návrší Sekané (945 m n.m.), přes které vede modře značená cesta z Prosiecké doliny do obce Veľké Borové. V září roku 2011 tu věřící postavili křížek s lavičkou k posezení.
Na planině nad Prosieckou dolinou je rozcestí. Křižují se zde zelená a modrá turistická značka. Po zelené (později žluté) značce dojdete do obce Malatiná. V opačném směru po značce téže barvy vystoupáte na vrch Prosečné (1.372 m n.m.) a dál sejdete do horního ústí Kvačianské doliny. Po modré značce sestoupíte do divoké Prosiecké doliny nebo přejdete přes planinu do obce Veľké Borové.
Za planinou, cestou ke Kvačianské dolině, se mi podařilo vyfotografovat okáče kluběnkového (slovensky očkáň trávový), kterých tu, jako i v jiných lokalitách Chočských vrchů, poletuje velké množství. Fotografii motýla přikládám.
Ještě vysvětlím název místa. Podle studie profesora J. Kútnika – Šmálova na planině působil v 11. století světec Andrej – Svorad (980 – 1034). Někteří věřící připouštějí teorii, že se zde světec Andrej - Svorad i narodil.