Loading...

Náměstí Jana Pavla II. v Hradci Králové

Turistické cíle Náměstí

Tento prostor býval původně součástí sousedních ulic Rokitanského a Karla Tomana. K oficiálnímu přerodu na Děkanské náměstí došlo nejprve roku 1896 a posléze bylo takto opětovně pojmenováno až v roce 1992, neboť se nachází před budovou městského děkanství a bylo rovněž jedním z míst, kde se uskutečnil od 28. do 31. srpna 1909 V. všeobecný sjezd katolíků českoslovanských v Hradci Králové. Roku 2005 pak bylo náměstí na počest papeže Jana Pavla II. nazváno právě jeho jménem.

Pokud přijdeme na náměstí ulicí Karla Tomana, tak prvním objektem, jenž k náměstí náleží, je jednopatrový dům čp. 49. Na jeho místě stával původně gotický dům, který byl v 16. století renesančně přestavěn a kolem roku 1725 jako ostatní kanovnické domy přestavěn patrně podle návrhu J. Santiniho ve vrcholném baroku s pozdějšími rokokovými prvky. Kdy přesně se dostal do rukou římskokatolické církve, tak to nevíme. S jistotou můžeme říci, že v roce 1777 náležel Ignáci Helpertovi, jenž přišel do Hradce Králové z Trutnova, a roku 1784 byl dům již kanovnickou rezidencí a žil v něm nově instalovaný kanovník Josef Pinkas. Dlouhou dobu zůstal objekt v původním stavu, teprve v roce 1862 byla přistavěna komora, dřevník a toaleta na dvoře a roku 1939 byly vyměněny střešní tašky za eternitovou krytinu. Rekonstrukcí prošly všechny kanovnické domy až počátkem 90. let 20. století, a to podle projektu Ing. Jana Kubiase z Hradce Králové.

Sousední dům čp. 50 je největším z kanovnických domů, neboť vznikl spojením 2 původních domů, když byla k renesančnímu domu kolem roku 1725 přistavěna barokní novostavba a celý takto vzniklý objekt získal barokní fasádu, která byla částečně novodobě upravována. Tato budova vždy patřila k prebendě Bischofsteinské a sídlil v ní kapitulní vikář - probošt. V roce 1946 byla provedena jeho oprava, a to spolu se sousedními čp. 51 a 52. V letech 1990-1991 prošla nemovitost rekonstrukcí podle plánů již zmíněného Ing. Jana Kubiase.

I vedlejší dům čp. 51 býval původně v soukromých rukou a existoval tu již koncem 13. století. K jeho přestavbě došlo kolem roku 1725, kdy byl majetkem rodu Chotouchovského. Tomu náležel ještě v roce 1784, ale již roku 1790 sloužil jako kanovnická rezidence. Celkovou rekonstrukcí prošel stejně jako ostatní kanovnické domy v letech 1990-1991.

Na západní straně náměstí se za několika stromy skrývá objekt děkanství čp. 58, z něhož však vidíme pouze průčelí s klasicistně upravenou bránou, za níž se rozkládá dvůr se zahradou a samotná děkanská budova. Ta vznikla na místě původní fary, která vyhořela již v roce 1484, ale byla opětovně obnovena v pozdně barokním slohu. Odhaduje se, že k její barokní přestavbě došlo někdy kolem roku 1680 a klasicistní průčelí získala v roce 1780. Roku 1830 shořela děkanství střecha a v letech 1835-1857 existovaly těsně u jeho zdí lázně, jejichž vybudování měli na svědomí královéhradečtí pravovárečníci. V roce 1866 byl kolem děkanské zahrady a dvora vyzděn nový plot a přistavěna kolna, z níž se později stala garáž. 7. prosince 1868 byla opět poškozena střecha objektu, tentokrát však nikoliv požárem, nýbrž velkou vichřicí. V letech 1973-1978 došlo k přestavbě staré branky Kozinky, jež zanikla kvůli výstavbě nové pivovarské sladovny. Protože tehdy byla Soukenická ulice součástí areálu pivovaru, nemohli si tak chodci zkracovat svoji cestu na a z náměstí těmito místy, takže byl v budově děkanství vybourán průchod (tzv. Myší díra), který fungoval v letech 1979-2007 a zanikl v souvislosti s rekonstrukcí domu.

Nepřehlédnutelným objektem je dům čp. 59, který má loubí se 2 oblouky a mezi okny v 1. poschodí krásný štukový reliéf Panny Marie s Jezulátkem na rukou. I on měl svého gotického předchůdce, který prošel obdobnou stavební historií jako sousední domy. V roce 1859 objekt vyhořel, aby ho později od Karla Paula koupili pravovárečníci, kteří si tak chtěli zajistit místo pro rozšíření svého pivovaru. Svého času dokonce chtěli vykoupit též objekt děkanství, tak velké měli plány. Nakonec dům zůstal stát a roku 1925 získal novou fasádu. O 10 let později se musely opravit trhliny na pilířích a klenbách podloubí, vzniklé nejspíše zvýšeným provozem a existencí blízkého pivovarského areálu. V letech 1896-1923 sídlila v domě městská knihovna, jež se odtud přestěhovala do domu "U Špuláků". Menší zájem měl pivovar o zadní dům ve dvoře, který postupem času tak zchátral, že byl v roce 1995 zbořen. Zde musíme dodat, že v letech 1962-1964 sice proběhla jeho částečná oprava, jež však nebyla nikdy dokončena.

Z celého náměstí, pomineme-li kanovnické domy, je však nejhezčím objektem dvojdům čp. 60-61, který byl vybudován roku 1905 přestavbou 2 samostatných objektů výše uvedených čísel popisných. Dům čp. 60 býval původně renesanční a po přestavbě získal novorenesanční štít. 20. října 1846 vyhořela střecha domu a 20. září 1859 vyhořel celý dům i se sousedními čp. 59 a 61. Tohoto požáru využil majitel Jan Syrůček, aby přistavěl 2. patro. Také čp. 61 bývalo renesančním domem, jenž vznikl na místě původního gotického objektu, u něhož se soudí, že býval původně dřevěný, neboť ze stejného materiálu byl vybudován i nádvorní dům. 28. července 1776 mu shořela střecha a v roce 1858 ho koupil truhlář Jan Petrof, který roku 1880 nechal zazdít podloubí. Jeho druhorozený syn Antonín zde sestavil v roce 1864 první klavír a právě on stál u spojení obou objektů v jednu stavbu se 3 patry a novorenesančním štítem, kterou můžeme obdivovat i dnes.

Opačnou stranu náměstí pak tvoří hlavní průčelí trojlodní katedrály sv. Ducha, o níž pocházejí první zprávy z let 1307 a 1313. Část náměstí před ní sloužila jako hřbitov, na němž se přestalo pohřbívat roku 1784 a v roce 1793 byla stržena hřbitovní zeď i se starou školou k náměstí za presbytářem stojící a místo kolem chrámu bylo srovnáno a vydlážděno. Největší úpravy katedrály byly provedeny v 19. století, ať již jde o rekonstrukci podle projektu Františka Schmoranze ze Slatiňan, jež odstranila všechny negotické zásahy, či o opravu interiéru roku 1898. Tyto práce pak byly doplněny v roce 1901 opravou věží a přístavbou nárožních věžiček podle návrhu stavitele Ludvíka Láblera. Oprav zažil tento svatostánek mnohem více, ale tyto výše zmíněné z něj udělaly to, čím je dnes. Z těch posledních je však třeba zmínit rekonstrukci jeho vnitřku i zevnějšku v letech 1980-1990 a kompletní opravu všech vitráží a kamenného ostění oken v letech 2005-2007. Na závěr je ještě třeba zmínit to, že 26. dubna 1997 se uskutečnila návštěva papeže Jana Pavla II., kterého mohli lidé pozdravit nejen na Velkém náměstí, nýbrž i zde, proto tomuto veřejnému prostoru právem náleží současné pojmenování.
Poslední aktualizace: 6.1.2025
Náměstí Jana Pavla II. v Hradci Králové na mapě
fotka uživatele Boris-Jelínek
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Náměstí Jana Pavla II. v Hradci Králové

Hradec Králové - Okresní dům
Hradec Králové - Okresní dům
Dům, budova
hodnoceni 10/10
Okresním dům - první velká zakázka architekta Jana Kotěry v Hradci Králové…
0.1km
více »
Noční Hradec Králové z Bílé věže
Noční Hradec Králové z Bílé věže
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Dominantu Hradce Králové, Bílou věž, znáte asi každý buď z návštěvy města…
0.1km
více »
Dům čp. 65 v Rokitanského ulici v Hradci Králové
Dům čp. 65 v Rokitanského ulici v Hradci Králové
Měšťanský dům
Stejně jako v okolí, tak i na tomto místě stával původně gotický a předtím románský objekt, který uvolnil své místo pro renesanční n…
0.1km
více »
Hradec Králové - Bílá věž
Hradec Králové - Bílá věž
Rozhledna
hodnoceni 9/10
Bílá věž je společně s chrámem Sv. Ducha dominantou Hradce Králové. Původně měla být postavena jako zvonice, protože zvon Augustin,…
0.1km
více »
Hradec Králové - Weinhengstův dům
Hradec Králové - Weinhengstův dům
Dům, budova
hodnoceni 9/10
Weinhengstův dům - ozdoba Eliščina nábřeží při levém břehu Labe. Dům je dílem architektů R. Němce a B. Bendelmayera, stavitem Viktor…
0.1km
více »
Rokitanského ulice v Hradci Králové
Rokitanského ulice v Hradci Králové
Ulice
Tato malebná a rázovitá ulice s podsíněmi, již od středověku vedoucí z…
0.1km
více »
Zvon Augustin na Bílé věži
Zvon Augustin na Bílé věži
Zvonice
hodnoceni 9/10
Chcete-li vidět druhý největší zvon v Čechách, musíte vystoupat do čtvrté…
0.1km
více »
Hradec Králové - kaple sv. Klimenta
Hradec Králové - kaple sv. Klimenta
Kaple
hodnoceni 8/10
Kaple sv. Klimenta, kterou najdeme v těsném sousedství Bílé věže, je některými kronikáři pokládána za jeden z nejstarších kostelů v…
0.1km
více »
Hradec Králové - dolní městská hradba
Hradec Králové - dolní městská hradba
Pevnost, opevnění
hodnoceni 10/10
Zachovaná část dolní Městské hradby ze 16. století se nachází u ulice ČS…
0.1km
více »
Bílá věž v Hradci Králové
Bílá věž v Hradci Králové
Fotogalerie
Základy této zvonice, strážní a požární věže, pojmenované původně jako Nová věž (současný název obdržela od světlého kamene, jenž…
0.1km
více »
17.ročník Nábřeží paromilů, Památková rezervace a minipivovary v Hradci Králové
17.ročník Nábřeží paromilů, Památková rezervace a minipivovary v Hradci Králové
Cestopisy
Už několik let vím o zajímavé akci Nábřeží paromilů v Hradci Králové. A…
0.1km
více »
Hradec Králové - ulice V Kopečku
Hradec Králové - ulice V Kopečku
Ulice
Při loňské procházce městem se nám – krom jiného, velmi zalíbila i tato u…
0.1km
více »
Hradec Králové - Eliščino nábřeží
Hradec Králové - Eliščino nábřeží
Ulice
hodnoceni 8/10
Eliščino nábřeží neomylně najdeme na levém břehu toku Labe. Nábřeží je ohraničeno mostem II. silničního okruhu a vodní elektrárnou s…
0.1km
více »
Hradec Králové - Pražský most přes Labe
Hradec Králové - Pražský most přes Labe
Most
hodnoceni 8/10
Jednoobloukový železný most přes řeku Labe je nejstarším silničním mostem…
0.1km
více »
Hradec Králové a Pražský most bez kolejí
Hradec Králové a Pražský most bez kolejí
Most
hodnoceni 10/10
Labe bylo v těchto místech (km 994,1) překlenuto již roku 1910, a tak je…
0.1km
více »
Hradec Králové - 6 dnů na přelomu roku 2023/2024: 2. den - odpoledne - Salon republiky – 1. část: ulice Československé armády, Eliščino nábřeží, Smetanovo nábřeží; Žižkovy sady (kostel sv. Jana Nepomuckého); Úzká ulice; pivnice pivovaru Pivovarské domy
Hradec Králové - 6 dnů na přelomu roku 2023/2024: 2. den - odpoledne - Salon republiky – 1. část: ulice Československé armády, Eliščino nábřeží, Smetanovo nábřeží; Žižkovy sady (kostel sv. Jana Nepomuckého); Úzká ulice; pivnice pivovaru Pivovarské domy
Cestopisy
Sobota 30. 12. 2023 - odpoledne Dopoledne jsme si prošli procházk…
0.1km
více »
Hradec Králové - Adalbertinum
Hradec Králové - Adalbertinum
Dům, budova
hodnoceni 8/10
Budovu v HK známou jako „Adal“, tedy Adalbertinum najdeme pod Velkým…
0.1km
více »
Královské město nad soutokem aneb Hradec Králové je Muzeem východních Čech
Královské město nad soutokem aneb Hradec Králové je Muzeem východních Čech
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Do někdejší východočeské metropole a dnes hlavního města stejnojmenného…
0.2km
více »
Výlet do Hradce Králové – Kolekce Hradecké pralinky
Výlet do Hradce Králové – Kolekce Hradecké pralinky
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Výlet nás zavede do Hradce Králové na východě Čech. Město je dodnes nazýváno salónem…
0.2km
více »
Hradec Králové - chrám Sv. Ducha
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - chrám Sv. Ducha
Chrám
hodnoceni 9/10
Chrám Svatého ducha je společně s Bílou věží nepřehlédnutelnou dominantou Hradce Králové. Chrám dala, z důvodu nízké kapacity kostela sv. Klimenta, vystavět Eliška…
0.2km
více »
Zvon Augustin - třetí největší zvon v České rupublice
Zvon Augustin - třetí největší zvon v České rupublice
Zvonice
hodnoceni 8/10
Zvon Augustin - třetí největší zvon v Česku  29.9.2012 Po pražském Zikmundovi a olomouckém Václavovi je zvon Augustin na Bílé věží v…
0.2km
více »
Hradec Králové - náměstí Svobody
Hradec Králové - náměstí Svobody
Náměstí
hodnoceni 7/10
Náměstí Svobody se rozkládá v prostoru, kde kotěrův Pražský most přechází…
0.2km
více »
Bílá věž - Hradec Králové
Bílá věž - Hradec Králové
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
BÍLÁ VĚŽ je velmi zajímavá stavba v centru města Hradec Králové. Pohled na…
0.2km
více »
Hradec Králové - pedagogická fakulta
Hradec Králové - pedagogická fakulta
Dům, budova
hodnoceni 6/10
Budova dnešní pedagogické fakulty se nachází na náměstí Svobody v centru…
0.2km
více »
Východní Čechy
Východní Čechy
Město
hodnoceni 9/10
Hradec Králové Ve východních Čechách na soutoku řek Labe a Orlice se…
0.2km
více »
Hradec Králové - Regio centrum Nový pivovar (bývalý pivovar)
Hradec Králové - Regio centrum Nový pivovar (bývalý pivovar)
Dům, budova
hodnoceni 8/10
Areál bývalého pivovaru v Hradci Králové začal být budován v letech 1844 –…
0.2km
více »
Hradec Králové - Mariánský morový sloup
Hradec Králové - Mariánský morový sloup
Pomník
hodnoceni 8/10
Barokní morový sloup - jedna z dominant Velkého náměstí. S jeho stavbou…
0.2km
více »
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Muzeum
hodnoceni 8/10
Muzeum Východních Čech - vrcholné dílo české secesní architektury a jedna…
0.2km
více »
Hradec Králové - jižní terasy mezi Bono publicem a Gočárovým schodištěm
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - jižní terasy mezi Bono publicem a Gočárovým schodištěm
Odpočinkové místo
hodnoceni 8/10
Jižní terasy v Hradci Králové najdete nad Komenského ulicí, mezi Bono…
0.3km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
hodnoceni 9/10
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králov…
0.5km
více »
zavřít reklamu