Národní přírodní rezervace Trčkov
Turistické cíle • Příroda • Přírodní park
Národní přírodní rezervace Trčkov o výměře 65,13 ha se rozprostírá na svahu Hory Doupnatá (928 m2) v Orlických horách. Vyhlášená byla 1. července 1982 z důvodu ochrany přirozeného pralesovitého horského porostu složeného z původních místních dřevin. Smíšený porost tvoří smrk ztepilý, jedle bělokorá, buk lesní a javor horský. Bohatá jedlobučina přechází v místech s chudší půdou v bukovou Smrčinu. Stáří některých stromů se odhaduje na 150 let. Vzrostlé smrky dosahují až 40 m výšky.
Geologické podloží se neliší od okolních přírodních rezervací, je z krystalických břidlic (svoru, svorové ruly). Pouze v severovýchodní a jihovýchodní části rezervace se v nepatrném rozsahu objevují i svrchnokřídové sedimenty (jílovec a pískovec). Pokryv tvoří především kyselé hnědé půdy místy přecházející v rašeliniště. Podle pokryvu jsou v rezervaci zastoupeny rostliny lesních, lučních i rašeliništních společenstev.
Z vzácných a chráněných druhů se zde daří vranci jedlovému, plavuni pučivé, starčeku potočnímu, žebrovici různolisté, pětiprstce žežulníku, mléčivci alpskému, srstnatci Fuchsovu, upolínu nejvyššímu a dalším.
Pozoruhodná je pestrost hub v lesích. Jmenujme alespoň čepelku bahenní a lesklokorku jehličnanovou. V rezervaci se zdržuje početná populace jelena evropského. Ta sem přechází i z výše poležené přírodní rezervace Jelení lázeň. Hojnost lesní zvěře způsobuje značné okusy mladých stromků, proto jsou zvláště jedle chráněné oplůtky.
Z ptactva je zaznamenán výskyt především sýce rousného, křivky obecné, kosa horského, střízlíka obecného, budníčka zeleného a dalších. Z plazů tu má domov zmije obecná a užovka obojková. Z obojživelníků je hojně rozšířený čolek horský. Pozoruhodná je i vzácná pestrost lesního hmyzu zvláště ve vlhčích místech rezervace.
Část národní přírodní rezervace je oplocená a ponechaná vlastnímu přirozenému vývoji.
V rezervaci je zakázaný volný pohyb mimo značené cesty a sběr lesních plodů. Značená cesta je zde pouze jedna na jižním okraji rezervace. Žlutá značka sem vede z Bedřichovky a pokračuje do sedla pod Šerlichem.
Rezervací se dá projít po široké lesní cestě vedoucí ke státní hranici. Po překročení Černého potoku dojdeme na červeně značenou silnici zvanou Droga Sudecka. Po ní je to kousek do lyžařského střediska Zieleniec.