Národní technické muzeum po rekonstrukci v roce 2011
Národní technické muzeum v Praze zaujme snad každého návštěvníka se zájmem o techniku. Pro děti jsou připravené některé expozice, například je zde pro ně herna se stavebnicí Merkur. V druhém patře je velký sál s projekty s interaktivním obsahem pro možnost řadu věcí si vyzkoušet. Pro ty, kteří zde chtějí strávit delší čas je v suterénu dobré bistro i s teplými jídly. Za povolení fotografování se platí 100Kč. Protože jsem se obával, že bych nevěděl co dřív fotit, tak jsem poplatek nezaplatil a nefotil.
Muzeum jako spolek bylo založeno v roce 1908, první muzejní expozice byla otevřena v roce 1910. Dnešní budova muzea byla postavena v letech 1938-41 podle návrhu architekta Babušky. Exponáty v této budově byly vystaveny až v roce 1948. V roce 1951 se stalo muzeum státním s názvem Národní Technické Muzeum. Muzeum bylo později rekonstruováno a v roce 2011 bylo znovu otevřeno. Dnes má muzeum 70000 sbírkových předmětů, v roce 2015 ho navštívilo 245000 lidí. Muzeum má pobočku v Plasích s expozicí stavitelství a možností pořádání řemeslných workshopů, jedná se o další pobočce v areálu na Masarykově nádraží. V současnosti je v muzeu 14 stálých expozic. Zmíním se jen o dvou největších expozicích, které považuji taky za nejzajímavější.
Největší a nejznámější jsou exponáty dopravní techniky v hlavním sále budovy. Ve vzduchu jsou zavěšená historická letadla, na zemi stojí lokomotivy a staré, nebo jinak význačné automobily. Na ochozech sálu jsou staré a zajímavé exempláře motocyklů. Musím ocenit, že všechny exponáty byly v perfektním stavu, dokonale opravené a nakonzervované. Exponáty ani nebyly zaprášené, jak se někdy stává. U každého vystaveného kusu byla tabulka s popisem i jeho stručnou historií. V této expozici může každý technický fanda strávit celý den.
Druhou významnou expozicí jsou rudné a uhelné doly. Důlní expozice byly vybudovány v suterénu budovy již v letech 1951-1953. Byly vytvořeny chodby navozující dojem skutečného dolu. Stěny jsou obloženy horninou, nebo uhlím, na zemi jsou uloženy důlní kolejnice. V chodbách jsou věrné figuríny horníků znázorňující svou pozici při práci. Sloje jsou doplněny důlními zařízeními většinou z 50-60let. Prohlídka dolu je komentovaná odborným průvodcem. Správa muzea doporučuje prohlídku předem objednat. Skupina návštěvníků totiž může mít kvůli stísněným prostorám v dole maximálně 13 lidí. Je proto možné, že některý termín bude obsazen.