Národní technické muzeum - pobočka Plasy
Při návštěvě Národního technického muzea v Praze jsem získal i letáček o jeho pobočce v Plasích. Informace o tamní expozici mě velmi zaujala. Protože se tam v dohledné době nedostanu a žádný odkaz na Turistice jsem nenašel, chci tímto příspěvkem upozornit na tuto expozici bez vlastní zkušenosti. Následující informace jsou vybrány z informačního letáčku spíš jako upoutávky. Bližší informace lze nalézt na muzeum-plasy.cz, nebo www.ntm.cz. Možná, že zaměření této pobočky Národního muzea je vhodné pouze pro vyhraněný typ návštěvníků, ale myslím, že návštěva může být zajímavá pro všechny, protože je to zas něco jiného, než hrady a zámky.
Bývalé cisterciácké opatství v Plasích se řadí mezi nejvýznamnější klášterní komplexy střední Evropy. Objekty procházely řadou stavebních úprav. Po období rozkvětu i chátrání byly v letech 20009-2015 památkově obnoveny. Následně některé hospodářské budovy a pivovar získalo Národní technické muzeum, které zde zřídilo stálou expozici Centrum stavitelského dědictví. Expozice stavitelství je umístěna v prostorách bývalého pivovaru, který byl v klášteře od jeho samého počátku. Na četných přestavbách je možné demonstrovat různé slohy i stavební techniky. Různorodost staveb slouží též expozici Stavebně technického průzkumu. Dále se zde buduje Skanzen technických památek souvisejících s postupy i nářadím pro stavění objektů. Je zde také stálá expozice architekta Jana Kaplického s 50 modely jeho staveb a projektů.
Součástí Centra stavitelského dědictví je i hospodářský dvůr plaského kláštera. Ten svou podobou odkazuje na období baroka, avšak podle dochovaných středověkých stavebních prvků lze usuzovat, že jeho počátky sahají až do doby, kdy byl cisterciácký klášter založen, tedy do poloviny 12. století. Zde jsou v létě komentované přednášky.
Jestliže je pivovar se svým muzeem stavitelství zaměřen spíše na teoretické předávání stavebně řemeslných poznatků, pak hospodářský dvůr směřuje spíše k praktickému předávání tradičních postupů a dovedností. V hospodářském dvoře jsou pece pro pálení vápna, dílny ke zpracování kovových materiálů, historická klempírna, kovárna s vnitřní i venkovní výhní a provozuschopná slévárna neželezných kovů.