Osada a Naučná stezka Kladská - CHKO Slavkovský les (národní kulturní památka)
Turistické cíle • Chodník, naučná stezka
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Milovníci turistiky, krásné přírody, ale i lázeňství mohou od soboty 26.6.2010 využít pro své toulky přírodou Karlovarského kraje dva kilometry dlouhou, zrenovovanou a rozšířenou Naučnou stezku Kladská, která začíná v osadě stejného jména, jen kousek od Mariánských Lázní na Chebsku.
Naučná stezka návštěvníky již od roku 1977 seznamuje s půvabným prostředím Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny, kterou ročně navštíví až 60 tisíc lidí. Těm nově slouží další část chodníčku s můstky, vyhlídkový altán a odpočinkové zastávky s lavičkami a informačními tabulemi. Úprava stezky proběhla v úzké spolupráci Lesů ČR a Správy CHKO Slavkovský les.
„Stezku kromě pískových cest, můstkových chodníků nebo 14 zcela nových informačních tabulí tvoří i pískoviště pro děti, sluneční hodiny a v blízké době také mluvící tabule. Místo po silnici tak lidé mohou od soboty absolvovat cestu zpět k Loveckému zámečku Kladská po novém chodníku lesem. Ten vede kouzelným prostředím rašeliništních jezírek,“ říká ředitel Lesního závodů Lesů ČR Kladská Jan Němický.
Prodloužení a oprava cesty stála tři miliony korun, Lesy ČR přispěly z jedné pětiny.
V okolí Kladské se rozprostírá celkem 5 částí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Jde o jednotlivá rašeliniště nazývaná Tajga, Paterák, Lysina, Malé rašeliniště a Husí les.
Zastávky | č. 1 Smysl a význam ochrany Slavkovského lesa, znak CHKO a symbolika rostliny Arniky chlumní, geologický vývoj oblasti Slavkovského lesa. č. 2 Historie osady Kladská, obyvatelé Kladského rybníka. č. 3 Minulost a současnost lesních porostů a fauna ve Slavkovském lese. č. 4 Minerální prameny Slavkovského lesa - vznik, vývoj, vztahy a charakteristické známky vybraných pramenů. č. 5 Vzácná zvířena a rostlinstvo NPR Kladské rašeliny a rašeliniště Tajga. č. 6 Vznik a vývoj rašelinišť - slatiniště, přechodová rašeliniště, vrchoviště. č. 7 Historie středověké těžby cínu ve Slavkovském lese a technická památka plavební kanál Dlouhá stoka. č. 8 Ochrana přírody v ČR - základní úkoly a poslání CHKO, přehled znaků nejstarších CHKO a NP v České republice. |
Stezka vede kolem Kladského rybníka po okraji národní přírodní rezervace Kladské rašeliny v části pojmenované Tajga.
Vlastní trasa vede kolem romantické vodní plochy po dřevěných chodníčcích. Celková délka stezky 1,6 km. Po obvodu jsou četná odpočívadla a vyhlídková místa. Díky informačním panelům se tu dozvíte něco o ochraně Slavkovského lesa, o flóře a fauně rašelinišť, o historii Kladské či o minerálních pramenech, které se staly základem okolních lázní. Kladský rybník mění svou barvu od zelené přes modrou až do černa. Je to způsobeno tím, že se do něj dostávají vody s různými organickými látkami z blízkého rašeliniště Tajga.Chůze po naučné stezce nevyžaduje speciální oblečení a není fyzicky náročná. Stezka je bezbariérová.
Kladská leží v centru nejcennějšího území Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Okolí Kladského rybníka nebylo dlouho obydleno. Až v roce 1875 začal kníže Schönburg-Waldenburg s výstavbou Kladské.
Od bývalého zámečku vede kolem vodní plochy po dřevěných chodníčcích nově opravená Naučná stezka Kladská – rašeliniště Tajga s velmi pestrou flórou i faunou. Dominantou je krásný rybník. Můžete si prohlédnout i sousední Kyselé jezero s jedním z nejkyselejších povodí v Evropě a park.
My jsme ji celou bohužel neprošli, protože jsme přijeli na kolech a cyklistům je vstup zakázán.....