Loading...

Návštěva hradu Melice

Turistické cíle Zřícenina

 

Jakési povědomí o kdysi slavném hradu Melice (též Mejlice) jsem před předloňskou návštěvou vyškovského zámeckého muza měl, ale teprve díky ní dostala ta představa mnohem jasnější kontury. Jedna z expozic se totiž podrobně zabývala hrady Vyškovska a jako hvězda první velikosti z ní zářily právě nálezy z Melic. Nejzajímavějším byl soubor keramických kachlů nalezený profesorem V.Procházkou a Mudr.J.Zhánělem při rozsáhlém terénním průzkumu mezi lety 1931-38, při kterém byl odkryt půdorys hradního jádra. Nádherně zdobené reliéfní kachle (v počtu 150 kusů) pocházely z ohromných kamen vysokých 280 cm, které byly v té době široko daleko těmi nejhonosnějšími a zdobily hlavní komnatu biskupa.

 

Ano, Melice bývaly hlavním sídlem toho olomouckého. Jmenoval se Jan Volek, byl nevlastním strýcem Karla IV. a svůj hrad na dlouhém ostrohu mezi Pustiměří a Drysicemi začal budovat ve třicátých letech 14.století. Pevnost nahradila tu zaniklou pustiměřskou stojící nad Zelenou Horou a její románské trosky posloužily pro nově vznikající hrad jako hlavní zdroj stavebního materiálu. Výstavba Mejlic probíhala ve stylu vrcholné gotiky a projevil se na ní vliv budínské stavební huti. Na maketě v muzeu můžeme vidět, že hlavním prvkem tu byl mohutný čtyřkřídlý hradní palác se dvěma přilepenými hranolovými věžemi. Celek připomínal kastel a jeho hmota kromě malého dvorku zaplnila celý prostor hradního jádra o rozměrech 54 x 31 metrů. Na podobě přepychových biskupských interiérů se podepsali umělci přímo ze dvora panovníka a komnaty byly vytápěny teplovzdušným ohništěm, jež bylo součástí strážnice.

 

Muzejní maketa Melic byla bohužel ochuzena o spodní hrad, takže jsem o jeho rozlehlosti neměl až do vlastní návštěvy ani tušení!

 

Příkop široký 18 m totiž odděloval horní hrad od předhradí, kde na velmi úzkém, ale dlouhém zbytku ostrohu (34 x 120 metrů!) stály domy biskupských manů. Kvůli velikosti feudálního sídla se v té době někdy uvádělo, že zde stojí hrady dva!

Níž v údolí vyrostla vesnice, která za husitských válek zanikla. „Boží bojovníci“ byli také příčinou zkázy melického hradu. Dobyli jej roku 1423 a on pak už nebyl nikdy obnoven.

 

Doma jsem si pochopitelně podrobnější info o Melicích vygůglil, ale obrázky zříceniny mne příliš nenadchly. Matně jsem tehdy zauvažoval o její návštěvě někdy v pozdně podzimním až jarním období, kdy budou nevysoké zachovalé relikty v terénu čitelnějšími, kvůli jiným cestám ale byla odložena na dobu blíže neurčitou.

 

Pak se ale v kalendáři objevil pátek s datem 1.srpna a já se chystal ve Vyškově navštívit přítele, jehož stav se po mozkové mrtvici konečně zlepšil a on byl po více jak pěti měsících z nemocnice konečně propuštěn do domácího ošetřování. Přestože jsem si s jeho synem a dcerou domluvil krátkou návštěvu Honzy až na pozdní odpoledne, rozhodl jsem na Vyškovsko zajet mnohem dřív a ještě před ní podniknout krátký výšlap k zatopenému lomu u Drysic. A také si prohlédnout atraktivní sakrální historický areál v Pustiměři.

Letní den byl (až na to horko) jak malovaný, i stalo se, že když mne polní cesta přes rozlehlý lán přivedla pod první zalesněný drahanský kopec, narazil jsem na směrovník zeleně značené NS Melice. Ku hradu tu odtud bylo jen 600 metrů, takže jsem neodolal a rozhodl se jej navštívit i přes tu okolní nadměrně rozbujelou vegetaci.

Kvůli ní jsem si pochopitelně také od prohlídky nic moc nesliboval... a o to víc byl nadšen podobou zříceniny. Chápu, že její nepatrné nadzemní pozůstatky většinu návštěvníků nejpíš nijak neohromí, ale pro „hradology“ trpícími stejně bujnou fantazií jakou mám i já bude jeho průzkum nečekaně silným zážitkem.

 

Naučná pěšina napřed stoupala hvozdem těsně okolo hranice Vojenského újezdu Březina, pak odbočila na louku k altánu a od něj už zamířila do bývalého hradního příkopu. Novodobé „schodiště“ mi umožnilo výstup na temeno úzkého ostrohu. Mezi vzrostlými stromy a keři jsem pak našel i nějaké ty stopy po bývalých hradních objektech. Většinou to sice byly jen jámy a hromádky rozkotaného kamení, ale v zarostlém terénu se objevilo i několik středověkých nízkých zdí. Možná si řeknete nic moc, ale to byste napřed museli zažít tu tajemnou atmosféru místa!

Sotva zřetelná pěšinka mne zavedla až na nejhořejší konec ostrohu, za níž jsem předpokládal, že narazím na chodník, kterým se vrátím dolů do údolí nazpět. Napřed bylo ale nutno se probojovat přes široký pás dvoumetrových kopřiv a bodláků... no a protože jsem tudy kvůli horku kráčel "nahoře bez", věru to nebyla vůbec žádná sranda!

Průchod „džunglí“ ozvláštnil pohled na množství různých druhů poletujících motýlů - tolik jsem jich pohromadě už dlouhá léta neviděl. Určitě by z nich měl radost i pan premiér, vždyť „motýle“ přece patří (kromě čápů) k jeho nejoblíbenějším živočichům...

 

Po překonání píchajícího porostu mne čekal menší šok: za ostrohem totiž neprocházela žádná cesta, on tu namísto ní byl široký hradní příkop a nad ním se tyčila vyšší část ostrohu se zbytky hradního jádra!

Jako středověký obléhatel jsem po strmém svahu vyšplhal až téměř k metr vysokému hradebnímu zdivu... no a pak už se jen kochal mnohem upravenější podobou areálu, ze kterého se kdysi vypínaly vysoké stěny hradních paláců. Tady jsou terénní pozůstatky mezi mnohem střídmější vegetací stále ještě dobře viditelné a navodit si přesnou představu biskupského sídla napomáhá i na stromě umístěný plánek hradního půdorysu. A také obrázek hradu, jak asi vypadal v dobách své největší slávy. Pro vstřebání zážitků (a jejich utřídění) z prohlídky poslouží posezení v podobě prostých laviček...

 

Na severu klesala z jádra pěšina do posledního hradního příkopu. Teprve tudy probíhala trasa naučné stezky a ta mi při návratu nabídla ještě pohled na trosky jakési bývalé hospody a o kus níž také na jeden větší a vyšší zachovalý kamenný střep. Zřejmě býval součástí nějaké obranné věžice. K největším dojmům pak patřila nesmírná rozlehlost hradního areálu, jehož celková délka přesahuje 170 metrů!

 

 

 

Poslední aktualizace: 29.8.2020
Návštěva hradu Melice na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Návštěva hradu Melice

Kříž a studánka pod Melicemi
Kříž a studánka pod Melicemi
Kříž
  Ve vzdálenosti asi 0.5 km od hradu Melice (měřeno přímým letem ptáka) se při trase zeleně značené Naučné stezky nachází na úbočí…
0.1km
více »
Zbytky zříceniny hradu Melice
Zbytky zříceniny hradu Melice
Tipy na výlet
Půjdeme z obce Drysice po silnici vedoucí souběžně s dálnicí směr…
0.3km
více »
Smírčí křížový kámen v Pustimeři
Smírčí křížový kámen v Pustimeři
Kříž
Na samém konci Pustiměře v blízkosti hájovny u bývalé Císařské ce…
0.8km
více »
Pustiměř - rotunda sv. Pantaleona, klášter benediktinek, kaple sv. Anny a kostel sv.Benedikta
Pustiměř - rotunda sv. Pantaleona, klášter benediktinek, kaple sv. Anny a kostel sv.Benedikta
Kostel
Obec Pustiměř byla jedním z našich cílů během toulání se po Vyškovsku a prohlédli jsme zde několik památek většího či menšího významu. Dominantou…
0.9km
více »
Pustiměř - historický sakrální areál
Pustiměř - historický sakrální areál
Rotunda
  Pustiměřský kostel jsem z dálky spatřil již z polní cesty, po které jsem z Drysic kráčel na rozcestí pod zřiceninou hradu Melice, …
0.9km
více »
Pustiměř
Pustiměř
Vesnice
Pustiměř je velkou zemědělskou obcí a najdeme ji nedaleko severního okraj…
1.2km
více »
Drysický kostel Narození Panny Marie
Drysický kostel Narození Panny Marie
Kostel
  Drysice jsou prazvláštní obcí. Její střed totiž v současnosti protíná…
1.3km
více »
Drysice
Drysice
Vesnice
Drysice jsou větší obcí s 505 obyvateli a najdeme ji severovýchod…
1.4km
více »
Drysická náves
Drysická náves
Vesnice
  Nejatraktivnějším bodem mého posledního výšlapu na Vyškovsko měl být za…
1.4km
více »
Od zatopeného drysického lomu přes hrad Melice do Pustiměře
Od zatopeného drysického lomu přes hrad Melice do Pustiměře
Cestopisy
  Poslední srpnový pátek se měla stát hlavním bodem mého programu návštěva…
2.6km
více »
Drysice - zatopený lom
Drysice - zatopený lom
Potápění
  Namlsán návštěvou romantického zatopeného lomu u Pohořan, který jsem na…
2.7km
více »
Zatopený kamenolom v katastru obce Drysice – nabízí zajímavé exteriéry pro filmaře
Zatopený kamenolom v katastru obce Drysice – nabízí zajímavé exteriéry pro filmaře
Vodní nádrž
Menší zatopený Kamenolom mezi obcemi Drysice a Želeč je v majetku…
2.8km
více »
LHS Vyškov - Muzeum letecké a pozemní techniky
LHS Vyškov - Muzeum letecké a pozemní techniky
Muzeum
Vojenské a letecké muzeum Vyškov Pro všechny, kteří se zajímají o…
3.3km
více »
Bývalá pískovna zvaná „Zmole
Bývalá pískovna zvaná „Zmole
Důl, štola, šachta
Ve vzdálenosti 1,4 km za obcí Želeč v blízkosti rychlostní silnice R 46 z…
3.5km
více »
Ivanovice na Hané - kostel sv. Ondřeje
Ivanovice na Hané - kostel sv. Ondřeje
Kostel
První nepřímá zmínka o kostele pochází z roku 1183. Tehdy dostal řád Johanitů darem Ivanovice  a založil zde špitál. Poněvadž…
4.8km
více »
Ivanovice na Hané - Kamenný pylon se sochou sv. Floriána
Ivanovice na Hané - Kamenný pylon se sochou sv. Floriána
Socha
Jde o dílo sochaře Jiřího Antonína Heinze vytvořené v letech 1721 až 1729. Celé sousoší je z pískovce, tvoří jej mohutný podstavec,…
4.8km
více »
Ivanovice na Hané - Židovský hřbitov
Ivanovice na Hané - Židovský hřbitov
Hřbitov
Židovský hřbitov se nalézá na samém konci Ivanovic, v těsném sousedství…
5.2km
více »
Dinopark - zoopark Vyškov
Dinopark - zoopark Vyškov
Tipy na výlet
Udělali jsme si výlet do Dinoparku Vyškov. Dinopark je propojený se…
5.7km
více »
Otaslavické skály alias Obrova noha
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Otaslavické skály alias Obrova noha
Skalní útvar
  Hanácké Otaslavice, ležící na východním úpatí Drahanské vrchoviny se…
6.3km
více »
ZOO a DinoPark Vyškov
ZOO a DinoPark Vyškov
Tipy na výlet
My většinou cestujeme vlakem nebo autobusem. Tentokrát jedeme z Valašska…
6.3km
více »
zavřít reklamu