Níže uvedené povídání asi ani moc nepatří mezi typické výletní cíle. Ono se totiž dost dobře nedá určit, kdy a kde je možno danou událost vidět. Ale zaujalo mne to, tak jsem něco napsal a přiložil několik fotografií.
V pátek 23. prosince 2011 jsem navštívil Prahu a šel jsem se podívat na Petřín. V den, kdy se konal pohřeb prezidenta Václava Havla, jsem se vydal na jednu z cest kousek pod Petřínskou rozhlednou, kde vojáci Posádkového velitelství PrahA vzdali poctu svému bývalému nejvyššímu veliteli vystřelením 21 dělostřeleckých salv.
Nebyl jsem sám, kdo si prohlížel speciálně upravená děla, jež se používají k palbě. Tato totiž nestřílejí dělostřelecké náboje, nýbrž odpalují pouze speciální patrony, které napodobují zvukový efekt při ostré střelbě. Aby obsluha z kanónů vystřelila ve správný okamžik, bývá na místě ceremoniálu voják vybavený vysílačkou, který dá v příhodný okamžik povel k zahájení palby.
Při přípravě na ceremoniál si mohli lidé prohlížet děla z blízkosti a ptát se na různé věci s tímto související. Novinářů, vojenských nadšenců či obyčejných návštěvníků Prahy zde bylo hodně. Také jedna významná osobnost se zúčastnila. Děla byla totiž umístěna v blízkosti sochy Jaroslava Vrchlického. Ten jediný také mohl zůstat na svém místě i při výstřelech, ostatní lidé museli z důvodů bezpečnosti za vytýčenou hranici.
Samozřejmě jsem se také zajímal, proč právě 21 výstřelů? Dozvěděl jsem se následující. Slavnostní výstřely se v Česku používají při oficiálních příležitostech. Salvy zazněly například i při inauguraci Havlova nástupce v prezidentské funkci Václava Klause. Dle vyjádření armády není úplně jasné, kde a kdy vznikla tradice 21 slavnostních výstřelů, která se dodržuje i v Česku. Podle jedné verze se vyvinula z námořní tradice zdvořilostních pozdravů, které si vzájemně opětovaly lodě nebo pevnosti. Původně tato tradice spočívala ve složitém stahování vlajek a svinování plachet, postupně v 18. století tento ceremoniál nahradilo 21 výstřelů. Další obdobná verze praví, že tradice vypálení 21 salv vznikla v 18. století v Anglii, kdy při vplouvání zahraničních lodí do přístavů lodě vystřelily salvy ze všech bočních děl na důkaz, že připlouvají v míru. Poslední 21. rána znamenala ukončení této mírové zdravice.
Tradice z námořního ceremoniálu byla později převzata také pozemním vojskem, které vypalovalo 21 dělostřeleckých ran například na oslavu vítězství. Mnoho států včetně české armády tuto tradici posléze převzalo k slavnostním účelům.
*
V Praze je mnoho zajímavých věcí. Zde uvádím několik odkazů na místa, která jsem v blízkém okolí navštívil, a líbilo se mi tam: