Návštěva rejvízské ekofarmy
Turistické cíle • Zábava, atrakce
Tahle ekofarma se jmenuje Orlí vrch a nachází se pouhých několik minut chůze od hotelu Franz a dolní zastávky busu na Rejvízu. Odtud vede přes pláň na okraj lesa do nadmořské výše 772 metrů, v níž se komplex s ubytováním a restaurací nachází, mírně stoupající silnička. Nás při krátké návštěvě Rejvízu nezajímala restaurace farmy s nabídkou domácích jídel a delikates jakými jsou např. pečená selata, grilovaná žebra a kolena, sušené hovězí maso či ochutnávka sýrů vlastní výroby, ale byli jsme zvědavi na zde chovaná zvířátka.
Cesta nahoru k farmě nabídla pěkné výhledy do krajiny a míjela pastvinu s pasoucím se koněm a krávou... a když jsme se ocitli v areálu, mohli jsme se spolu s ostatními četnými návštěvníky potěšit pohledem na jakési zdejší „safari.“ V oploceném výběhu se mezi kmeny stromů producírovala domácí a divoká prasata a mezi nimi se procházel i jeden černý pštros. Zdálo se, že k jednomu z čuníků chová velký opeřenec nějaký hlubší cit, neboť z mírného odstupu za jeho zadkem sledoval každý jeho krok a co chvíli prase něžně klovnul do hřbetu.
K velkému překvapení dětí byla na okraji oplocenky možnost pohladit si malá barevná selátka, což většina těch nejmenších ocenila radostným výskáním.
Další chovanou zvěř jako kozy a ovce odtud vidět nebylo, ale my se stejně brzy poté museli s farmou rozloučit a spěchat na zastávku, aby nám z ní do Zlatých Hor neujel nedělní busový spoj.
Jak už jsem se zmínil, ekofarma Orlí vrch nabízí kromě restaurace také ubytování, přičemž je kapacita chaty sice jen 26 míst, ale je možnost spát i ve srubech. Návštěvníci zde ubytovaní nemusí trávit volný čas jen procházkami, pozorováním života kraviček a koní na pastvinách a seděním v restauraci, ale mohou se naučit základům jezdectví a projíždět se pak na koních. No a ti se sedavým zaměstnáním mohou „vypustit páru“ a nadbytek energie např. při úklidu maštalí, dojení koz či štípaní dříví...