Nečekané vyhlídky u Humence
O lesní cestě mezi Hrabovou a Rohelskou boudou už jsem se před časem zmínil, jakožto o celkem zajímavé zkratce mezi Mohelnickou brázdou a dejme tomu centrální oblastí Úsovské pahorkatiny. To bylo ale v době před příchodem lýkožrotua smrkového. Tedy on tu ten brouček byl vždycky, ale tak nějak v únosné míře, ovšem v předcházejícím období díky suššímu teplejšímu počasí se jeho činnost už příliš nedala krotit, takže toho sežral víc než bylo zdrávo. Pročež lesníci ve snaze zachránit co se dá (myšleno hlavně finančně) vykáceli více lesů, než bývalo zvykem.
Projevilo se to i ve zmíněné oblasti severního hřebínku Úsovské pahorkatiny (kdo chce, může říkat Bradelské vysočiny, což je vlastně to samé). Takže v minulých dobách se tu výletníci pohybovali v podstatě neustále v lese, bez nějakého toho zpestření vyhlídkou, nebo přímo rozhledem. V podstatě jediný rozhled široko daleko je právě na tom Bradle. Ale s broučkovou činností najednou přibylo průhledů, takže turista, nebo cyklista se už nemusí vymlouvat při zastávce, že si např. zavazuje botu.
Zvýšený počet průhledů je logicky ve vyšší partii lesní cesty, tedy dejme tomu od křižovatky u sv. Josefa směrem k Rohelské boudě (nebo opačně). Zprvu to jsou jen průhledy na východní stranu (cesta je vedena po východních úbočích přilehlých kopců). Takže se brzy objeví výhled na protější východní hřebínek s nějakou vesnicí pod lesem. Ta vesnice je samozřejmě Kamenná (protže je položena výše než ty v údolí potoka Rohelnice). Tím hřebínkem je trojice vrcholů podobných výšek, severní jsou Tři kameny (558), prostřední je samotné Bradlo (600), jižní Kočičí skalka (558). Z této trany jsou kopce celkem pořád hezky zalesněné, takže vrcholová skála na Bradlem není viditelná (prostým okem, dalekohledem prý ano).
Jak silnička pokračuje k severu vyjíždí takřka na hřeben mezi Velkou Polankou a Humencem. S tím Humencem je malá komplikace, jeden Humenec je ještě jižněji nad Janoslavicemi, ale možná jde o nějakou opakovanou chybu, která se stala trvalou, aspoň ten další jižnější kopec je Malá Polanka.
Ale zpět k tomu severnímu Humenci, tady se silnička tedy dostává na své nejvyšší místo a vlastně i na největší paseku, co tu za poslední roky vznikla. Při trošce fantazie je tady skoro kruhový rozhled, které ruší jen některé ještě zalesněné okolní vrcholky. Tím jedním je hned ta Velká Polanka (509) a hlavně Bílý kámen (589), druhý nejvyšší bod Úsovské pahorkatiny. Nejdřív se tak otevře poměrně široký záběr na západní obzor s vrchy Zábřežské vysočiny (Lázek), ale hned i navazující Bukovohorské hornatiny (Buková hora, Suchý vrch), jak popojdeme, objeví se i výhled i na druhou stranu, tedy sever až východ. Nejdominantnější jsou celkem blízké svahy Hraběšické hornatiny, ale za nimi vykukují zřetelně vyšší svahy Hrubého Jeseníku někde nad Skřítkem a nakonec vykoukne i Praděd. Pokračuje to zarovnaným pásmem Nízkého Jeseníku a ukončí to blízké kopce kolem Bradla. Když to člověk vidí, být tu rozhledna, tak to by byla paráda.
Rozhledna tu ale být nemusí, protože buďme rádi, že ještě stále je pár míst, které nejsou tak zaplněná turisty a kam se vypraví spíš jen místní nebo zasvěcení.