Loading...
Jmenuje se Pánská, nachází se na severozápadním okraji historického jádra a díky větší vzdálenosti od centra si dodnes zachovala svůj starodávný půvab. Ulice vybíhá od Hroznové směrem k severu a na plácku s atraktivní Rabenštejnskou věží se k ní zleva připojuje ulice Mlýnská. Pánská odtud pokračuje k východu, kde po zhruba 200 m své celkové délky ústí do České ulice. V minulosti na ní stávala rychta a bydleli v ní zbrojnoši, díky čemuž se jí říkalo „Biřická“ anebo „Šatlavní.“ Krátce nesla i jméno „Jírchářská“ - to podle zde žijících řemeslníků, kteří zpracovávali kůže.
Zástavba vznikala už ve středověku, ale kvůli malým parcelám ohraničených z jedné strany uliční čárou a z druhé hradební zdí patřila stavení k těm menším. Spolu s majestátní Rabenštejnskou věží se tu dnes nachází 18 kulturních památek. Díky barokním a klasicistním fasádám měšťanských domů ulice doslova vyzařuje velmi příjemnou atmosféru, k níž nepochybně přispívá i výskyt neviditelného „ducha“ známého pod přízviskem Genius loci. Roku 2004 prošla Panská rozsáhlou a nákladnou rekonstrukcí a poté byla předlážděna. Je pěší zónou, přezdívá se jí budějická „Zlatá ulička“ a patří k nejfotogeničtějším lokalitám města. Asi nejromantičtějším místem je plácek před Rabenštejnskou věží, využívaný ke kulturním a společenským akcím a nazývaný domorodci „Havraním náměstím.“
Nad ním se vypíná hranolová Rabenštejnská věž, která je vysoká 17 metrů a má 4 patra. Název prý dostala po dominikánském mnichovi Wolfgangu Rabensteinovi. Vznikla ve 14.století a byla důležitou součástí městského opevnění. Je zajímavé, že namísto střílen měla už od počátku okna. Časem se v ní skladoval střelný prach a zbraně... a poté byly až do začátku 19.století její interiéry využívány na vězení.
Za mírné prohřešky – urážky na cti, dluhy, pančování vína a výtržnosti byli viníci vězněni v patrech. Pro těžší zločince sloužila kobka bez oken umístěná v přízemí věže, kde bylo odsouzenci jídlo spouštěno otvorem shora. Do věže se původně vstupovalo z patra, přízemní vchod vyražen až 1828. Dnes je ve věži umístěna výstavka rytířských brnění a zbraní, je tu galerie, kulturní centrum a další.
Směrem k Hroznové se na Pánské ulici nachází další, „Komorní Galerie u Schelů,“ kde je možno si prohlédnout obrazy, dřevořezby, fotografie a sochy.
Z pohostinných zařízení se na Pánské ulici nachází „Gin Bar Grill“ (funkční již od sametu), rodinné bistro „LITTLE SISTER“, „S-čchuan Restaurace“, „Bistro Cobliha“, pivní bar „Žíznivá Gumovka“ a z kaváren „Café Hostel“ a „Pražírna kávy Jedna Radost.“