Němčice nad Hanou archeologická lokalita obchodního a výrobního centra z mladší doby železné
Turistické cíle • Památky a muzea • Hradiště
Na rozhraní katastrů města Němčice nad Hanou a sousední obce Víceměřice , tedy konkrétně na trati Zadní dlátko a Kratiny na ploše cca 35 ha je poměrně dlouho (r. 1892 první nález) odbornou veřejností registrováno méně významné archeologické naleziště časově spadající do mladší doby železné, tzv. latenského období.
Teprve sběratelským úsilím amatérských nadšenců o archeologii byly postupem času získány povrchovým sběrem i nekeramické nálezy (železné, bronzové spony nebo jejich zlomky) a 424 evidovaných mincí.
Tyto nálezy mění pohled na archeologické naleziště v Němčicích. Němčice byly podle nejnovějších nálezů významným obchodním a výrobním centrem Keltů nadregionálního charakteru, neboť leží v blízkosti „jantarové stezky“. Lokalita leží mezi dvěma keltskými oppidii, kterými byly Hostýn a Malé Hradisko. A právě Malé Hradisko na němčické osídlení časově navazuje.
Prokáže-li se budoucím plánovaným archeologickým výzkumem existence opevnění, jednalo by se o mimořádný archeologický objev a to kelstské oppidium, rozšiřující stávající počet doložených osmi oppidií na území České republiky na devět.