Dobromilice / Doloplazy – bezhlavý Jan Evangelista
Velice zajímavou barokní památkou, kterou si také „přivlastňují“ hned dvě obce, je bezhlavá socha sv. Jana Evangelisty, pocházející z roku 1774. Skulptura je hodnotným – tajuplně působícím – kamenosochařským dílem z jemnozrnného maletínského pískovce a díky svému umístění i zajímavým krajinotvorným prvkem. Od roku 1958 se jedná o sochu památkově chráněnou.
Socha sv. Jana Evangelisty se nachází na poli, těsně za poslední domy Dobromilic ve směru na Doloplazy a v blízkosti zaniklé obchodní stezky. Paradoxně je však umístěna do katastru vedlejších Doloplaz, který končí těsně za sochou.
Bezhlavá socha světce je vyvedena v životní velikosti a stojí na podstavci hranolového tvaru. Na podstavci s volutami ve střední části je vepředu umístěn latinský nápis, zezadu pak uvedena datace 1774. Svatý má dlouhé nařasené roucho a je zpodobněn v kontrapostu, s nakročenou levou nohou. V levé ruce drží svitek papíru s latinským nápisem, v pravé pero. U pravé nohy mu sedí orel, který je světcovým atributem. Abychom nepochybovali o tom, koho máme před sebou (a aby těch nápisů nebylo málo), je na malém soklu pod skulpturou světce uvedeno, že je to skutečně S. IOANNES EV.
Předpokládá se, že poškození sochy (často se u ní hovoří o havarijním stavu) bylo způsobeno zemědělskou technikou, projíždějící v její těsné blízkosti.
Tento článek byl napsán koncem roku 2017 (a vzápětí odložen a zapomenut), kdy se vážně uvažovalo o tom, že bude socha v nejbližší době předána do rukou restaurátorů. Její současný stav autor článku nezná, ale v bezhlavé podobě mu byla velmi sympatická.