Nová Bystřice – boží muka
Tato pozoruhodná pilířová boží muka jsou sice již od května 1958 zařazena na seznam kulturních památek Nové Bystřice na Jindřichohradecku, ale ve skutečnosti leží na půli cesty mezi tímto třítisícovým městečkem, které pro mnohé stále ještě zůstává spíše Neubistritzem, a přibližně 2 km vzdálenou vesničkou Smrčná.
Z jejich podoby je zřejmé, že neznámý tvůrce zde vycházel typologicky z tvaru božích muk pozdně gotických, ale ve skutečnosti se jedná o památku přece jen mladší. Podle dochovaná vytesaná datace vznikla v roce 1649. Většinově bývají tato boží muka označována jako pozdně renesanční. Původní kaplici nahradila podobná kaplice (nebo snad jen její kopie) ze soukenických božích muk z Jindřichova Hradce. Ta už ovšem pochází z poloviny 19. století a završuje ji novodobý křížek.
Boží muka stojí na čtvercové kamenné základně. Nad ní můžeme vidět vysoký sokl, ze kterého „vyrůstá“ osmihranný pilířek, který zakončuje čtvercová hlavice, profilovaná krycí deska a již zmíněná čtyřboká kaplice s vysokými mělkými nikami na všech čtyřech stranách. Vše završuje komolý jehlan s plechovým křížkem.