Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Mile nás překvapí procházka z Písečné do Nových Sadů podél řeky Moravská Dyje, kde tato oblast je vyhlášena jako přírodní památka. Do Nových Sadů je dobrá cesta autem či na kole Je to pouliční vesnice, do které je příjezd po silnici pouze od Písečné ze Slavonic nebo od Chvalkovic z Jemnice. Pěšky podél řeky Moravská Dyje. Pěšky je to pro zdatnější turisty, kdy se z Písečné stoupá do vyššího kopce.
Vesnice Nové Sady mají velmi bohatou historii.
První zmínka o vesnici je z roku 1351. Až do roku 1849 byly Nové Sady spojené s panstvím Písečné. Desátky se odváděly v místní faře a na panství Písečné. Zdejší pálenka z místní palírny měla velký zvuk v Rakousku. Na týdenní pondělní trhy se jezdilo do Slavonic.
Na návsi u malé přírodní vodní nádrže je socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1737. Socha je obklopena čtyřmi lipami.
Škola v Nových Sadech byla již v roce 1673 a místní učitel byl i varhaník. Leč v r. 1702 byla původní dřevěná budova školy zničena při bouři. Zajímavé je to, že až do doby než byla vybudována nová škola v r. 1803, se vyučovalo po domech. Když byla v r. 1902 v Písečném postavena nová školní budova, byla místní škola zredukována na dvoutřídní a vyučovalo se hlavně německy, neboť obyvatelstvo bylo v té době převážně německé. Přiškoleny sem byly obce Chvalkovice, Markéta, Modletice a Nové Hobzí Škola byla u místního hřbitova. Při příjezdu po silnici ke hřbitovu je před hřbitovem do leva podél hřbitovní zdi cesta, která je do a z Písečné. Druhý dům vlevo je místo, kde byla Novosadská škola
Před místním hřbitovem je klasicistní budova fary z poloviny 19. století.
Při vstupu na hřbitov je vlevo věžovitá stavba renesanční zvonice z doby kolem roku 1600 a při této zvonici je empírová hrobka z r. 1824 rodu Collatů, kteří od r. 1730 do 20. století vlastnili Písečné.
Uprostřed hřbitova stojí kostel sv. Oldřicha. Je to původně románská stavba, přestavěná goticky. U jižní zdi kostela stojí náhrobek, ke kterému se váže TAJEMNÁ legenda. Náhrobek bez nápisu nazývaný „Rytíř na Novosadském hřbitově“ je ještě dnes dobře zachovalý. Je v životní velikosti a znázorňuje obrněného rytíře. Když se pozorně zadíváte na jeho levé ucho, je jakoby růžové (živé). To podtrhuje legendu, že rytíř byl zazděn zaživa.
Toto krásné místo v našem pohraničí stojí zato navštívit. Když se spojí s návštěvou a prohlídkou Písečné, kdy podél této obce vedly hraniční dráty a můžete se kochat na zachovalých místech, kam se před r. 1990 nesmělo, může to být skvělý celodenní výlet.