Renezanční město Slavonice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Na trojmezí mezi Moravou, Čechami a Rakouskem se nalézá malebné městečko Slavonice (Zlabings) s městskou památkovou renezanční rezervací, které se předzdívá Malá Telč.
Podle nejstarších záznamů z roku 1260 patřila původně strážní osada na cestě z Vídně do Prahy pánům z Hradce, kteří měli v erbu zlatou pětilistou růži na modrém poli. Díky velkorysé výstavbě se ve 14. století osada změnila v nádherné renezanční město se dvěma náměstími, obklopenými středověkými měšťanskými domy. Potom už se na město řítily jen samé pohromy. V 17. století třicetiletá válka a následný hladomor. V roce 1750 velký požár, který zničil velkou část náměstí, 44 domů i městskou věž. V roce 1760 přeložení poštovní cesty z Vídně do Prahy do Znojma. V roce 1902 byla sice vybudována železniční trať mezi Slavonicemi a Telčí, která vedla dále přes Waidhofen an der Thaya až do Vídně, ovšem nad Rakouskem-Uherskem se už začalo smrákat a v roce 1918 byly Slavonice začleněny do nově vzniklé Československé republiky. Rozpad monarchie byl katastrofou pro místní textilní továrny, které ztratily důležitá odbytiště svého zboží. Byla povolána česká vojenská posádka a oblast se stala střeženým hraničním pásmem. Teprve v roce 1960 byla z něho vyjmuta a otevřena turistickému ruchu.
Moc pěkné! Vylezli jsme i na Městskou věž, postavenou v letech 1503-1549 za podpory místního soukenického cechu. Věž se tyčí mezi Horním náměstím (východ) a náměstím Míru (západ). Z věže je Krásná vyhlídka na obě náměstí, Znojemskou bránu i renezanční domy na obou náměstích, Městský hřbitov, kašnu sv. Floriána i do dáli. Třeba až na tzv. Graselovy stezky, kde loupil a schovával se obávaný "grázl" Johann Georg Grasel, syn žebračky a rasa (kde všude nekvete láska?), smělý vůdce loupežné bandy, které se obávala celý kraj. Jak jistě všichni vědí, zůstaly po něm písničky i pověsti do dnešních časů.