Slavonice
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
vyrazili jsme směr Slavonice,kde jsme v půvabném městečku přímo v centru měli ubytování v hotelu se zázemím pro cyklisty
Za čím jedeme?
Dostali jsme na tuto destinaci doporučení, v okolí je toho tolik a tolik.
Nejvíce jsme projeli hradů a zámků a i jiných zajímavostí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Bydleli jsme přímo na náměstí v hotelu Arkáda, kde nabízejí přímo cyklistický balíček s polopenzí a se zapůjčením cyklo map a turistických zajímavostí.
Ubytování je pěkně i s úschovou kol a parkováním. Co hraje v neprospěch hotelu je poněkud špatný kuchař:( a předražené pivo. Například v hostinci naproti měli tutéž značku o 9 Kč levnější.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce se nám líbil hrad Roštejn /až za Telčem/, zámek Dačice a zaniklá středověká osada Pffafenschlag.
Ostatní informace
Abych to tedy zesumírovala. Slavonice sami o sobě jsou dobře umístěné pro konání nejrůznějších výletů všemi směry a i za hranice ČR.
My navštívili na kole hrad Landštejn, vstupné á 60 Kč, po cestě zpět do Slavonic jsme ještě zajeli do areálu Slavonického opěvnění z 2. světové války. V okolí je spoustu různých typů bunkrů a úkrytů, ale přímo v tomto areálu Vás i do dvou pustí dovnitř, jsou plně zařízeny a dozvíte se i jak tam chlapci přebývali, vstupné tuším 40,- Kč
Druhý den jsme museli jezdit autem, jelikož intenzivně pršelo a bylo 6 stupňů. Naplánovali jsme si trasu přes Dačice, kde je půvabný zámek s naprosto úžasnou knihovnou, vstupné á 80 Kč.
Z Dačic jsme se přesunuli do Telče, kde jsme byli ze zámku poněkud zklamáni. Za vstupné á 110 Kč jsme asi čekali něco víc. Zato nás nadchl hrad za Telčem, Roštejn, kde je vstup 60 Kč, jsou tam naprosto super průvodkyně!
Ještě bych rozhodně doporučila na výletu zaniklou středověkou osadu Pffafenschlag, slavonické podzemí, kde zažijete i něco adrenalinu a výstup na slavonickou věž.
Kam a jak jedeme?
Malé městečko na česko-rakouském pomezí na vás dýchne neuvěřitelnou atmosférou. Někdy bývá (zcela právem) nazýváno malou Telčí a po pravdě řečeno, na mě zapůsobilo mnohem více nežli právě Telč. Je to zejména zásluhou kompaktnosti městečka, kde naštěstí v dobách minulých neprobíhala žádná velká výstavba.
Za čím jedeme?
Hodně turistů míří do Slavonic zejména kvůli unikátnímu podzemnímu systému chodeb ze 13. - 14. století. V rule ručně vysekané "lochy" sloužily jako skladiště potravin a řemeslné dílny; spojující chodby odváděly podzemní vody. Zlatá pětilistá růže v modrém poli na stropě před vchodem do podzemí připomíná, že Slavonice patřívaly pánům z Hradce.
Určitě vás okouzlí slavonické náměstí, uprostřed s morovým Mariánským sloupem s kašnou, obklopené překrásnými renesančními domy. Pozorný turista si všimne, že horní patro u mnoha domů je falešné, podél okapů je ze strany vidět, že jde jen štít se slepými okny. Vyšší dům znamenal větší majetek a "falešné" patro mělo vzbudit právě zdání movitosti majitele domu.
Určitě si prohlédněte i dvě slavonické brány, Dačickou a pro "Středočecha" velmi neobvyklou hranatou bránu Znojemskou.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jen jsme projížděli, ale zjevně turista nezůstane ve Slavonicích hlady, najdete tu rozhodně restaurace a hospůdky, v nichž unavená noha může spočinout. Stejné je to i s hotelem a penziony, kterých je, soudě dle cedulí, v okolí Slavonic dost a dost.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Uchvátila nás atmosféra večerních Slavonic, malé městečko je tiché a působí útulným dojmem.
Ostatní informace
Slavonické podzemí:
http://www.i.slavonice-mesto.cz/vismo/o_utvar.asp?id_org=200036&id_u=52645&p1=25047
Turistickou známku uloví "šílený" sběratel hned v několika slavonických obchůdcích.
Ve Slavonicích narazíte na prodejnu věhlasné keramiky z Maříže, případně si tu sami můžete něco namalovat. Návštěvu nedaleké Maříže si rozhodně nenechte ujít, pokud už budete ve Slavonicích, máte to, co by kamenem dohodil a zbytek doběhl.