Loading...
Slavonice jsou velmi hezké příhraniční městečko.
Známé je svým unikátním podzemím a také obrannou pevnostní linií. V okolí se nachází vojenské bunkry, které v letech 1935 -1938 tvořily obranný val kolem hranice. Pevnostní areál se nachází cca 2 km od Slavonic směrem na Stálkov. Na kratičký čas jsme do tohoto prostředí zavítali. Pánové se zájmem nahlíželi, dámy se lehce nudily.
SLAVONICE
Historické náměstí s renesančními domky velmi konkuruje slavnější Telči.
Nejen náměstí (ve tvaru trojúhelníku), ale i celé Slavonicko a rakouské příhraničí jsme si prohlédli z ochozu 55,6 m vysoké městské věže, jež tvoří s kostelem Nanebevzetí Panny Marie hlavní dominantu Slavonic.
Chvíli jsme se městečkem procházeli, ale protože bylo parno k nesnesení, schovali jsme se slunku do zdejšího PODZEMÍ.
Jádro Slavonic (Náměstí Míru a Horní náměstí) je doslova prošpikováno štolami a středověkými odvodňovacími kanály. Podzemní dílo bylo tvořeno postupně (v závislosti na trampotách se spodní vodou) celkem asi 300 let. Prostory se kopaly ručně. Terén byl často kamenitý. Nejstarší sklepy (lochy), vysekané ve 13. a 14. stol., sloužily k uchování potravin a pro určité řemeslné činnosti (vyžadující chladno). Od 15. do 16. stol. se mezi sklepy (o patro níž) prosekal labyrint chodeb různě velkého profilu. Tyto chodby odváděly ze sklepů do hradebního příkopu podzemní i prosakující vodu. Nad lochy (v patře prvním) se v 16. stol. vyhlubovaly další sklepy. Jakmile zanikl hradební příkop, systém odvádění vody přestal fungovat - chodby se zanesly a sklepy se začaly postupně zaplavovat. Po povodni v roce 1967 se zanesly vodou a bahnem i nejvyšší části podzemí. O dvacet let později (1993) zde v důsledku vlhnutí domů začaly průzkumné a čistící práce. Během těchto prací byly v prostorách podzemí objeveny různé archeologické nálezy. Po vyčištění a odvodnění sklepů funguje nyní na náměstí Míru podzemní systém stejně jako kdysi. V roce 1998 byla část podzemí zprovozněna pro veřejnost.
Prohlídkové trasy jsou dvě (136 m a 380 m). Nám stačila bohatě varianta kratší. Před vstupem do podzemí ( z domu č.p. 480 - cukrárny Dolci ricordi), nacházejícího se asi ve 4 - 7 metrech pod domy na náměstí Míru, probíhaly speciální přípravy:
1) Pláštěnky
2) Vysoké gumáky
Brodili jsme v některých místech až 20 cm vodou.
3) Zkouška "štíhlosti" Museli jsme projít otvorem v dřevěné plotně. Kdo měl většího pupíka, nebyl v podzemí vítán. Chodbičky* byly totiž v některých místech opravdu velmi úzké (průměrný profil - 150cm/60 cm)
Mnohým bylo v tomto úzku až úzko - nic pro klaustrofobiky … Zároveň však byly prostory výborným lékem pro některé neposlušné děti. Naslibovaly s vykulenýma očima, že už nikdy zlobit nebudou. Slib však dodržely jen do doby, než vylezly z podzemí na povrch.
Perličkou byla cesta zpět. Do startu (z druhé strany náměstí Míru ) nás nechal průvodce přejít v nevzhledných oblecích a gumákách pěkně po povrchu - mezi hromadou lidí. Připadali jsme si jako mimozemšťané a stali se pro pozemšťany terčem zábavy.
Po zcivilizování jsme se jeli autem osvěžit do krásného a čistého koupaliště do nedalekých Dačic (12 km ze Slavonic).
Srdečné pozdravy a poděkování za pozvání slavonické Jíti.
Obrázky z cest
Články související s výlety v okolí:
Česká Kanada - Landštejn, Český Rudolec - CYKLO
Jindřichohradecká úzkokolejka - projížďka parním vlakem
Vložené webové stráky a podklady:
Slavonické podzemí: http://podzemi.shslavonice.cz/prohlidka.php
Pevnostní areál Slavonice: http://www.slavonicebunkry.cz/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Slavonick%C3%A9_podzem%C3%AD