Nysa – Wieża Ziębicka nebo Wieża Bramy Ziębickiej
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Obranná věž u bývalé městské brány nazvané podle směru od kterého přicházela původní cesta. Starobylé město na severním podhůří Jeseníků leželo u důležitých komunikací a jako takové vždy potřebovalo patřičnou ochranu. Můžeme se setkat i s označením Minstrberská (Münsterberská) brána. Ve středověku obkružovaly město vysoké hradby, po zabrání Dolního Slezska Pruskem byla Nisa (v Česku píšeme Nisa, v Polsku y) přeměněna na moderní pevnost (dle tehdejších měřítek).
Nicméně i jak praví klasik, každá pevnost padne, pokud ji nebrání muži. V roce 1807 město obsadila Napoleonova vojska, v roce 1945 se na vzhledu města podepsal průchod sovětských vojsk. Ačkoliv bombardování poškodilo poměrně rozsáhlou část centra, některých památek se naštěstí nedotklo.
Ziębická věž je jednou ze dvou dochovaných věží u bývalých městských bran. Základy cihlové stavby byly položeny v roce 1350. Při rozšiřování městských hradeb byly zvýšena během 16. a 17. století. Během 19. století byly postupně rozebrány městské hradby na stavební materiál, věže se to naštěstí netýkalo, dokonce byla i zvýšená a opravená. To se už zřejmě počítalo s její vyhlídkovou funkcí. Dnešní výška věže dosahuje celkem 42 m. Z vyhlídkového Ochozu má návštěvník možnost obhlédnout velkou část města, velká část okolí je značně rovinatá, proto nejvyššími dominantami vzdálenějšího panoramatu jsou jižně od Nisy vrcholy Jeseníku, přesněji toho Hrubého, bližší pak Rychlebské hory a Góry Opawskie (tj. naše Zlatohorská vrchovina).
V turistické sezóně je věž přístupná, naposledy tuším za 2 zloté, to se ovšem mohlo změnit.