Nisa (Nysa) - zvonice u baziliky sv. Jakuba a Anežky (Dzwonnica przy bazylice św.Jakuba i Agnieszki)
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Zvonice
Samostatně stojící zvonice baziliky sv. Jakuba a sv. Anežky v Nyse je pozdně gotickou, monumentální čtyřpodlažní věží, jejíž stavba byla zahájena v roce 1474. Nachází se u severozápadního nároží kostela, přibližně ve vzdálenosti dvaceti metrů od něj. Jedná se svým způsobem o unikát; je to nejen jedna z mála dochovaných středověkých - a volně stojících - zvonic v Polsku, ale současně i jedna z nejcennějších památek v Nyse. Je to vlastně 43 metrů Vysoká „budova“, postavená částečně podle vzoru věže katedrály ve Vratislavi. Má čtvercový půdorys, je postavena z cihel a je zde použito také kamenných ostění. V jihozápadní části zvonice se nachází schodiště a součástí věže byla také krásná sochařská výzdoba neznámých kamenických mistrů. Toliko na úvod.
V letech 1512 až 1945 byla součástí zvonice vnitřní dřevěná konstrukce, podpírající zavěšené zvony. Největším z nich byl sv. Jakub, osazený již v roce 1494. Vážil 8,2 tuny a měl průměr 225 cm. Jeden z největších zvonů Evropy zde vydržel – jako jediný - až do konce II. světové války, kdy byl zničen při požáru. Z jeho zbytků byly v padesátých letech minulého století odlity dva nové zvony. Druhým největším zvonem byla sv. Anna z roku 1518. Ta se v roce 1942 „odstěhovala“ do Kolína nad Rýnem. Ve zvonici se pak postupně vystřídalo několik desítek dalších zvonů, z nichž např. zvon Matura zde vydržel téměř čtyři století (1545-1942). V současné době se ve čtvrtém patře zvonice nachází devět zvonů a hodiny se zvonkohrou, pocházející z roku 2003.
Stavbu zvonice tedy zahájil roku 1474 biskup Rudolf von Rüdesheim s tím, že by celá stavba měla být Vysoká nějakých 100 až 120 metrů. Stavitelem prvních dvou pater byl Mikolaj Hirz, stavitel pocházející pravděpodobně z Porýní. Třetí patro bylo dokončeno v roce 1493, tedy za biskupa Jana IV. Rotha. Stavba sice pokračovala s přestávkami až do roku 1548, ale nebyla nikdy dokončena. V roce 1516 bylo postaveno čtvrté patro, a to za biskupa Jana Thurza. Poté však nastanou závažné potíže, způsobené měnovou a hospodářskou krizí i přechodem gotiky k renesanci. Stavební práce byly ukončeny ve výšce 43 metrů, takže zvonice byla nakonec téměř třikrát nižší, než bylo původně plánováno. Z ušetřeného materiálu byl v polovině 16. století postaven v blízkosti Vratislavské brány kamenný most, z kterého ještě dnes můžete vidět v řece Nysa Kłodzka zříceniny pilířů.
Nedokončená zvonice přesto téměř pět století plnila své základní funkce. Navíc sem byla v 19. století umístěna astronomická observatoř. Největší pohromou se pro tuto památku stala II. světová válka. Nejprve byly v letech 1941 až 1942 zrekvírovány všechny zvoky s výjimkou sv. Jakuba, aby byl v roce 1945 zničen i on. V padesátých letech pak došlo k obnově interiéru zvonice. Byl zde zrekonstruován dřevěný krov a zavěšeny nové zvony. Od roku 2009 je samostatně stojící gotická věž pravidelně renovována. V jejích prvních třech patrech se nachází výstava Pokladnice sv. Jakuba. Moderní interiér vyplňují vitríny s cennými starožitnostmi. Jedná se převážně o umělecká díla ze zlata, nalezená pod kněžištěm kostela a ve farním sklepení. Součástí zvonice jsou také hodiny se zvonkohrou a LED podsvícením (r. 2003), kříž s nápisy, pamětní deska připomínající vznik armády a vzdávající hold padlým vojákům a pamětní deska na počest zavražděných krajanů při hromadných vraždách Poláků na Volyni a v jihovýchodním pohraničí.
V možnostech zařazení se na Turistice v kategorii památek zvonice nenachází. Pokud jde o samostatně stojící objekt, jako je tomu v Nyse nebo v Pise, je označení kostel nesmyslný, stejně jako dům, budova nebo muzeum, které se zde v podstatě nachází. Přesto si myslím, že tyto úžasné stavby jsou spíše pozoruhodnou pamětihodností než technickou zajímavostí. Ale je to možná jen hra se slovy a můj osobní názor.