Nysa - Slezský Řím
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Nysa – Slezský Řím (Nisa, něm. Neiße)
Nysa snad vznikla již v 10. století, městská práva získala r.1223 podle tzv. vlámského práva. Nysa byla střediskem Nysského knížectví, patřícího vratislavským biskupům. Po té co Lucemburkové získaly Slezsko koruně České, začaly se i zintenzivňovat vzájemné vztahy s českými zeměmi. Slezsko jako okrajová země se nikdy nepřipojilo k husitské revoluci, přesto i sem husité na svých spanilých jízdách dorazili. Přelom 15. a 16. století přinesl městu i okolí velký rozkvět. Díky přítomnosti církevních institucí se stává i střediskem vědy, umění a kultury. Tehdy se jí začalo říkat Slezský Řím. Za třicetileté války bylo město několikrát obsazeno a vypleněno, po zabrání Dolního Slezska Pruskem bylo město přeměněno v pohraniční pevnost. Tato zkutečnost omezila další vývoj města. Napoleonská vojska dobyla nyskou pevnost v r. 1807, skutečnou pohromou pak znamenal příchod východní fronty. Dodnes se dá odhadnout rozsah škod v prázdných prostorách města, nejvíce snad v okolí centrálního náměstí, kde jsou historické měšťanské domy nahrazeny novější zástavbou. Přes to v Nyse zůstalo dost zajímavých míst. Nejvýznamnější památkou je gotický kostel sv.- Jakuba a Anežky, údajně s jednou z nejpříkřejších kostelních střech Evropy, kterou podpírají 27m vysoké pilíře. Mohutná zvonice nebyla nikdy dokončena, skrývá klenotnici. Bílá Vratislavská brána má pozoruhodný portál z r. 1603. Ziębická cihlová brána (též Münsterberská) nabízí ve 33 m vyhlídkovou plošinu. Náměstí zdobí renesanční dům Váhy, ovšem poněkud znehodnocený novodobou omítkou.
Areálu ciírkevních staveb vévodí kostel Nanebevzetí Panny Marie, Arcibiskupský palác s muzejními sbírkami. V bývalé jezuitské koleji Carolinum je dnes umělecká škola. Další památkou je barokní Kostel Sv. Petra a Pavla z r. 1730. Na ulici Bracka před Rynkem stojí za pozornost kašna Tritónů, zhotovená podle římského vzoru. Do okruhu Nyských památek patří i pevnosti na periferiích města. Opevnění bylo provedeno podle návrhu generála Cornelia von Walrawe z Holandska. Podél Kladské Nysy byly postaveny Kardinálská a Kapucínská reduta, severní předpolí města pak chránil Fort Prusy s hvězdicově s rozbíhajícími se opevněními. Samostatné pevnůstky nesou číselné označení, u Fortu II se konají historické bitvy.
Dnes, jako kdysi návštěvníky již z dálky vítá novodobá replika radniční věže, která rovněž vzala za své na konci 2. světové války. A samozřejmě velkým lákadlem je jezero na Kladské Nyse, které láká hlavně letní návštěvníky.