Obnovený kříž Na Hrobech
Původní dřevěný krucifix tu byl k vidění ještě v padesátých letech minulého století, ale zchátral. Ku příležitosti 650.výročí založení Chvalčova sem obec nechala v září 2019 umístit kříž nový.
Autorem návrhu se stal místní výtvarník Karel Bubílek a předobrazem se mu staly Jurkovičovy kříže na sv.Hostýně. Z dubového dřeva z chvalčovského obecního lesa jej pak zrobil tesař Robert Tuček z Dřevohostic. Rozpětí ramen kříže činí dva metry a dvacet centimetrů a vysoký je 5 metrů. Po dokončení mistr tesařský trámy proti nepříznivému počasí několikrát natřel speciálním olejovým roztokem barvy ořechu. Figura Ježíše byla zhotovena z ocelového plechu o síle tří milimetrů a Krista namaloval František Gračka, výtvarník z Olomouce.
Nahoře je kříž proti povětrnostním vlivům chráněn obloukovou měděnou stříškou. Jeho těleso bylo ukotveno do železného koše a zalito betonem. Kříž je opatřen železnými pásky majícími zabránit popraskání dřeva.
Podle pověstí tu ve 13.století po tatarském vpádu místní vykopali jámy a do nich pohřbili mrtvé Tatary. Od těch časů se místu říká „Na Hrobech“ a existenci prvního kříže dokládá vojenská mapa z roku 1763, z doby panování Marie Terezie.
Roku 1866 ve Chvalčově řádila cholera, jíž podlehlo 9 místních a byli pochováni tady Na Hrobech. Zachovala se rovněž zpráva o zřízení pruského vojenského lazaretu stojícího poblíž dnešního opuštěného pískovcového, částečně zatopeného lomu. Jelikož chvalčovští pruské řeči nerozuměli, dostal pak lom jméno „V Německém.“
S dalšími zajímavými historickými událostmi z místa a okolí nás seznámí Informační tabule, stojící u obnoveného kříže.