Údolí Bystřičky pod Tesákem
Turistické cíle • Údolí, dolina
Říčka Bystřička pramení nedaleko rekreačního střediska Tesák ve strmém svahu Čerňavy v nadm.výšce 675 m nad zákrutou silnice klesající do Bystřice pod Hostýnem. Tahle horská komunikace v podstatě až po Chvalčov dolů dolinou kopíruje její tok a s její výstavbou se začalo roku 1925. Měla propojit sídla zaostalého kraje v centrální části Hostýnských vrchů, spojit „přes hory“ města Vsetín a Bystřici pod Hostýnem a důležitý byl i její strategický význam v případě válečného ohrožení. (Což bylo po Mnichovu bezpředmětné, ale na druhé straně se v jejím bezprostředním okolí u Tesáku na konci války odehrály četné střety mezi partyzány a fašisty a postupovala po ní i osvobozenecká vojska.)
V horní části doliny sevřené sráznými svahy Kyčery (757 m), Bludného (637 m) a na druhé straně masívem Čerňavy (844 m) a její odnože – Smrduté (750 m) má Bytřička ještě v podobě potoka prudký spád a zároveň je s obou břehů napajena četnými přítoky v podobě divokých bystřin a potůčků. Níž v údolí tvoří blízko sebe se vypínající skalnaté srázy Smrduté a Bludného jakési „hrdlo“, díky čemuž dostala vrcholová Liščí skála na Bludném přezdívku „Hostýnský Gibraltar.“ Silnice pod ním kopíruje pravý svah velkým obloukem a vzdaluje se tu od Bystřičky, takže z okna automobilu či busu nelze zahlédnout jedno velmi atraktivní místo, kterým jsou vodopády na Bystřičce. V úseku dlouhém přibližně 100 m tady potok skáče mezi balvany a vytváří nádhernou soustavu divokých kaskád a malých karaktů, jejichž největší výška ale není větší jak dva metry.
Návštěvníkovu pozornost si v těchto místech zaslouží i prudký sráz Bludného pokrytý mnoha rozeklanými skalisky, který je součástí přírodní památky. Na druhé straně až téměř k silnicí zase spadá ze svahu Smrduté jeden z největších valašských balvanových proudů, který měl rovněž statut přírodní památky. Kromě balvanů jsou ozdobou „kamenné laviny“ také dvě bizarní skaliska (větší připomíná svým náklonem slavnou věž v Pise), ale dnes už se k nim nesmí. Roku 2001 byla totiž přírodní památka rozšířena i o vlastní skalnatý vrchol Smrduté s nádhernou skálou Obří hlava a získala statut přírodní rezervace, takže je do ní vstup mimo lesních cest zakázán. Není třeba ale věšet hlavu, nejhezčími skalnatými partiemi mezi zbytky horského lesa stejně prochází zelené značení tur. trasy vedoucí z Čerňavy do Chvalčova. Ta o kus dál protíná také hezkou slatinnou loukou (PP Na Jančích) a v závěru klesá svahem vrchu Německý (555 m) dolů k silnici, kde těsně nad ní míjí vstup do opuštěného romantického pískovcového lomu, jehož dno zdobí hladina jezírka.
Vraťme se ale k silnici a břehům Bystřičky pod Bludný: pod soustavou kaskád se z boční dolinky k říčce připojuje žlutě značená tur.trasa a ta podél jejího toku pokračuje až do Chvalčova. Jen o kousek dál trasa vede úpatím „svahokupy“ Obřan. Tenhle 704 m vysoký vrch spadá na všechny světové strany od svého temena dolů do doliny velmi sráznými svahy, přesto ale jeho vrchol stojí za shlédnutí. Vypínají se na něm totiž zbytky hradu Obřany, který si zde ve 14.století začal stavět Boček z Kunštátu bez „stavebního povolení“ od moravského markraběte, takže nikdy nebyl dokončen. Zříceniny se nachází uprostřed stejnojmenné přírodní rezervace se suťovými svahy a skalnatým pískovcovým a slepencovým hřebenem připomínajícím bradlo. Kromě hodnotného lesního porostu tu hojně roste měsíčnice vytrvalá.
Od Obřan je výhled na protější stranu údolí – na rozsáhlý rekreační areál Na Valaškách. Pod ním stojí hned u říčky starý chráněný dub.
Pod „Valaškami“ se zleva ke žluté trase připojuje červená sestupující z Obřan a až téměř k busové zastávce Chvalčov revír vedou obě trasy souběžně. Zprava se pak připojí zelená od Čerňavy, která zde končí. Červená zase odbočí vlevo a stoupá k vrcholu majestátního Hostýna (735 m). Žlutá pokračuje dál okolo toku Bystřičky, na němž se nachází množství kamenných jezů a pokračuje pod úpatím Hostýna a protejšími svahy Javorníka (803 m) až k hotelu Říka a stejnojmenné autobusové zastávce na okraji Chvalčova.
Bystřička tady opouští svahy kopců a dál už na své pouti pokračuje pahorkatinovou krajinou. Pod Chvalčovem protéká městským parkem Zahájené, míjí zámek v Bystřici pod Hostýnem, impozantní platanovou alej a pokračuje stále směrem k západu až na druhý konec města. Dále říčka protéká vesnicemi Rychlov, Křtomil a Lipovou a poblíž zámku v Dřevohosticích se po téměř 18 km toku vlévá do Moštěnky.