Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Zábřeh (na Moravě) není od nás zas tak vzdálený, takže je přístupný všemi možnými dopravními prostředky, a pokud vyjde dobré počasí, je to od nás (ze Šumperka) i vcelku pěkná projížďka na kole. Takže s Dopravou to nebudeme více rozebírat.
Každoročně v první polovině září probíhají nejen u nás, ale vlastně ve většině států EU Dny evropského dědictví, nebo jednoduše dny otevřených památek a postupně se k tomu připojuje více a více sídel, které svým obyvatelům i návštěvníkům zpřístupňují jak památkové objekty běžně dostupné, tak i ty, kam se člověk zas tak lehce nepodívá.
A protože za ta léta toho máme v našem městě prošmejděné relativně dost, je třeba nakouknout i k blízkým sousedům, co je u nich k vidění. Jedno z takových atrakcí je Farní muzeum v Zábřeze.
Občerstvení v Zábřeze není velkým problémem, hostinců a restaurantů je u vcelku dost, navíc nedávno tu otevřeli i minipivovar, takže návštěvník určitě nezahyne. Ačkoliv autor nerad přizná, že při loňské akci byl v evangelickém kostele napájen slivovicí (trošku).
Již nějakou dobou jsou ve větších církevních institucích zřizována tzv. Diecézní muzea Poblíž máme jedno slavné v Olomouci, v Brně mají něco podobného a biskupů sběratelů umění bylo i jinde dost, asi největší diecézní muzeum mají ve Vatikánu...
To Zábřežské je přeci jen poněkud skromnější a až na výjimky žádné světové exponáty nenabízí. Zábřežské farní muzeum (farnost už je taky diecéze) je umístěno v podkroví místního kostela sv. Bartoloměje. Než bylo muzeum zřízeno, probíhaly práce k vyčištění zvonového patra kostelní věže, konzervace trámů apod. Původně se skromné výstavy konaly jen ve věžním prostoru, později přibyl i prostor na klenbou kostela. Většinu vystavovaných kousků představují předměty liturgického charakteru (roucha, ornáty, svícny, kadidelnice apod.). K dalším patří malé lapidárium s fragmenty kamenických prvků z kostela, ale i z okolí, např. část portálu tvrze v Nemili. Mimochodem, nemilská tvrz se dá o Evropských dnech také navštívit. K expozici patří i zmíněné patro věže se Zvony. Ten nejstarší je z roku 1781. A protože jak je známo, Zvony se rekvírovaly během válek, nejnovější je z roku 2000.
Nechybí samozřejmě i zmínka o samotném barokním kostelu, jeho stavebním vývoji atd.
Evropské dny dědictví jsou pro nezábřežáky ideální dobou k návštěvě minimuzea (letos víkend 10.9.–11.9.2016). Za prvé se nic neplatí, za druhé otevírací doba je poněkud delší. Jindy se dá do podkroví nahlédnout o nedělích v 8 hodin ráno při zvonění, případně bývá otevřeno o církevních svítcích (Velikonoce, Vánoce).