Zábřeh – Velzlův betlém
Äž do Hromnic, tedy do 2. února, budou moci obyvatelé i návštěvníci severomoravského města Zábřeh obdivovat novou venkovní atrakci. Tou je dřevěný malovaný betlém, který je k vidění na „travnatém plácku“ mezi zdejším zámkem a hlavním Masarykovým náměstím.
A pokud si někdo myslí, že se autor článku v jeho názvu dopustil hrubky, hned bude vyveden z omylu. Betlém totiž není Velzlův podle slavného polárníka Eskyma, který se skutečně psal s „W“, ale podle svého tvůrce, kterým je zábřežský výtvarník, grafik a hudebník Tomáš Velzel.
Velzlův nový deskový malovaný betlém ve své podobě vychází z moravské a české betlemářské tradice, vyznačuje se však zcela netradičním pojetím postav. Např. Ježíšek neleží v jesličkách, ale Josef s Marií ho drží nad hlavou, a všechny postavy jsou čelem obráceny k pozorovateli.
Pozadí betléma zde tvoří zábřežské dominanty, tedy kostely sv. Bartoloměje i sv. Barbory, dům Pod Podloubím, zámek a stará radnice. Zábřežský patriotismus ještě zvyšuje přítomnost místních osobností v podobě darovníků. Např. někdejší majitel zábřežského panství rytíř Jiří Tunkl je vyobrazen jako darovník s rybou a chybět, pochopitelně, nemůže ani slavný polárník a cestovatel Jan Eskymo Welzl.
Podoba betlému se stala také „tváří“ oficiální zábřežské novoročenky. Je to docela logické, protože s myšlenkou na zábřežský betlém oslovil umělce - rodáka zdejší starosta František John. Místní občané tak prý v současné zvláštní době dostali další dobrý důvod k pohybu na čerstvém vzduchu. Od radnice jistě dobrý a chvályhodný počin …