Loading...
Při nedávné túře krajinou a dědinami chřibského podhůří se mi přihodila zvláštní věc.
Z obce Karolín jsem po místních tur.okruzích Kopečky okolo Bařic (značen modrobílou šipkou) a Střížovické kouty (žlutobílá šipka) sestupoval do Bařic. Trasa neprve klesala pastvinou, potom nějakou dobu trochu prudčeji hvozdem a v místech, kde měla lesní cesta už jen nepatrný sklon a široká byla skoro jako průsek, proti mně mezi stromy ve výši pouhých dvou metrů nad cestou šílenou rychlostí letěl jakýsi hororový přízrak!
Duchapřítomně jsem sklonil hlavu, přízrak se mezitím proměnil na káně lesní s rozpětím křídel hodně přes 100 centimetrů a při přeletu nad mou šiškou vydalo takový skřek, až mi krev v žilách ztuhla.
Když jsem se z toho šoku vzpamatoval, narazil jsem jen o pár metrů dál na dřevěný sloupek s obrázkem sv.Tadeáše (patrona lidí v krizových situacích) a vedle stojící Info panel. Z něj jsem vyčetl, že původní svatý obrázek namaloval jakýsi pražský umělec amatér a ten visel na stromě. Opodál se nacházela hájovna a obrázek byl přes letní období každý den ozdoben čerstvými květy. V 60.letech minulého století byla hájenka zbourána a při kácení lesa přišel na řadu i strom s obrázkem. Na jaře roku 2004 ale tuto památku obnovil místní občan Alois Zápeca. Na výrobu stojanu použil akátové dřevo, na prosklenou skříňku modřín a buk.
Podle ústní lidové slovesnosti tu prý roku 1900 jel na kole karolínský občan Zikmund a na strmé cestě plné kořenů se smrtelně zranil. Jiní pamětníci zase tvrdí, že v těchto místech zabil blesk poutníka.
Tady jsem na chviličku čtení přerušil, neboť mne napadlo, jestli to káně nebylo převtělením ducha některého z těchto zemřelých... jenže když jsem pokračoval v louskání písmenek dál, dozvěděl jsem se, že o těchto „obětech“ z místních lidových pověstí není v karolínské ba ani bařické obecní kronice jakákoliv zmínka!