Ohnišťany - železniční stanice
Turistické cíle • Doprava • ŽST
Zastávka vlaku
Fotogalerie
Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.334, 15.507)
Poslední aktualizace: 4.2.2009
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Ohnišťany
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Ohnišťany - železniční stanice
Kříž u Ohnišťan
Kříž
Na jižním konci Ohnišťan, v křižovatce cest ve směru Loučná Hora-Šaplava, se nalézá zajímavý kamenný kříž, který svým umístěním vytváří zajímavý krajinotvorný prvek. Postaven byl místními divadelními ochotníky v roce 1896. V pylonu kříže bývala soška Panny Marie, bohužel bývala....
0.3km
více »
Staré Smrkovice
Vesnice
Staré Smrkovice - obec, která je písemně doložena roku 1347 ve spojitosti s majitelem smrkovické tvrze Petrem ze Smrkovic. Torza tvrze byly koncem 19. století použity na stavbu tělesa železniční trati, dochovány j…
1.2km
více »
Pomník u Starých Smrkovic
Pomník
Pomník věnovaný Rudé armádě se nalézá, u lesa, nedaleko Starých Smrkovic. Na pomníku je silně poškozený nápis v azbuce "1941-1945 Chrabrým osvoboditelům Rudé armády". Na ty, kteří za nás zemřeli by se zcela jistě …
1.6km
více »
Tereziny Dary
Vesnice
Tereziny Dary - obec jejiž vznik je dastován do období raabizace v letech 1777-79. Tehdy vznikly i např. i blízké obce Obora a Nové Smrkovice. V obci na návsi najdeme sochu sv. Václava z roku 1864 od Jana Suchardy, pomník obětem 1. sv. války a pomník se sochou sv. Panny Marie s Ježíškem z roku 1895, který je dílem Václava Bydžovského.
1.7km
více »
Podlesí u Smidar
Zámek
Zámeček Podlesí leží východně od Smidar.
Jedná se o novogotický Zámeček postavený r. 1883. Upoutají dvě nárožní věže z nichž je pravá osmiboká a levá válcová s cimbuřím. Dlouhá léta patřil zámek státu a sloužil…
2km
více »
Nevrátice
Vesnice
První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1398. V Nevráticích je dochováno několik roubených chalup, barokní socha sv. Krista Spasitele z roku 1782 a pomník ukřižování, který byl na náves nedávno umístěn. Křížek původně stával cca 1km nad obcí ve směru na Vysoké Veselí, při vychřici v létě 2009 byl poškozen padajícím stromem. Po rekonstrukci byl umístěn na nové místo na návsi.
2.2km
více »
Šaplava
Vesnice
Obec Šaplava se nalézá cca 9 km severně od Nového Bydžova. První písemná zmínka o vsi je z r. 1381. Koncem 16. století je připomínána tvrz, která stávala v jihozápadní části obce. Jejím stavitelem byl zřejmě Jiřík Ostroměřský, který Šaplavu koupil v roce 1576. Později tvrz vystřídala několik majitelů, po konfiskaci Janu Zilvárovi ji získala Magdaléna Trčková z Lípy, v letech…
2.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Pyrám - kamenný rozcestník
Rozcestí
Zajímavý kamenný rozcestník najdeme na rozhraní okresů Hradec Králové a Jičín v křižovatce cest Chotělice - Staré Smrkovice - Vysoké Veselí. Rok stavby rozcestníku je neznámý a směrové nápisy jsou bohužel již nečitelné, (dle slovníku cizích slov stával Pyrám na rozcestích některých císařských silnic). Stáří rozcestníku tedy může být cca 150 let.
2.6km
více »
Kříž u Nevrátic
Kříž
Západně cca 1km od Nevrátic, ve směru na Vysoké Veselí, se nalézá pomník ukřižování z roku 1774. Z místa se nabízí výhledy na Mlázovický a Hořický Chlum, Tábor, Bradlec, Kumburk.
Při letní bouři v roce 2009 byl křížek poničen spadlým stromem. Po rekonstrukci již nebyl umístěn na své původní místo, ale na náves v Nevráticích.
2.7km
více »
Šaplava - sv. Jan Nepomucký
Pomník
Socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1764, je pravděpodobně nejvýznamnější památkou Šaplavy. Socha byla vystavěna nákladem tehdejšího obyvatele obce p. Bučka, vysvěcena byla chomutickým knězem Janem Chmelíčkem. V r. 2006 byla vyhlášena kulturní památkou.
2.8km
více »
Loučná Hora - dřevěný kostel sv. Jiří
Tipy na výlet
Při toulkách po Novobydžovsku se můžeme zastavit v obci Loučná Hora, která se nalézá cca 2 km severovýchodně od Smidar. To co nás láká je dřevěný kostel sv. Jiří. Historie kostela v Loučné Hoře sahá do 14. století…
3.1km
více »
Kostel sv. Jiří, mučedníka v Loučné Hoře
Kostel
Původní gotický dřevěný kostel byl farním již ve 14. století, tehdy ještě pod názvem Lutyna hora (1369) či Luczyna hora (1384), i když poprvé je zdejší fara zíměna v erekčních knihách pražské arcidiecéze, a to k r…
3.1km
více »
Obora (bývalá tvrz Radeč)
Vesnice
Obec Obora, původně tvrz Radeč, je prvně doložena v roce 1318, zmínka o její obnově pochází z období kolem roku 1581. V roce 1623 došlo k připojení dvora k Frýdlantskému knížectví Albrechta z Valdštejna, který zde…
3.3km
více »
Chomutice - kostel sv. Dionýsia
Kostel
Dominantou obce Chomutice je kostel sv. Dionýsia, který byl postaven v letech 1780-83 jako náhrada za kostel dřevěný, jež na chomutické návsi stával již ve 14. století. Zajímavostí kostela je neorganické spojení oválné, pozdně barokní hmoty s přísně klasicistním průčelím s věží. Vnitřní zařízení kostela pochází z druhé poloviny 18. a první poloviny 19. století.
3.4km
více »
Lískovice - kostel sv. Mikuláše
Kostel
Lískovice - obec jejíž historie je doložena již v roce 1295. Nejstarší památkou v obci je Kostel sv. Mikuláše jehož historie spadá do období kolem roku 1350. Po r. 1563 bylo průčelí kostela vyzděno renesančním etá…
3.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Chotělice - zámek
Zámek
Chotělice - obec severně od Smidar, která je prvně písemně doložena v roce 1376 ve spojitosti s Kunešem z Chotělic. Již v té době zřejmě v Chotělicích bývala tvrz s dvorem a mlýnem. Poslední zmínka o chotělické tv…
3.4km
více »
Chomutice
Vesnice
Chomutice - první písemná zmínka o obci je datována rokem 1339, kdy se dle záznamu v Zemských deskách připomíná, že držitelem dvora Přešek z Chomutic. Pozdějším držitelem byl vladyka Martin z Chomutic, od něhož koupili sousední dvůr pánové z Radče (nynější Obora). Na Radči je roku 1318 dokladován Zbud z Radče a asi v polovině 14. století Přibyslav z Radče, který v Chomuticích…
3.5km
více »
Cidlina
Řeka
Pramen: Krkonoše - Lomnice nad Popelkou
Délka toku (sjízdné) v km: 76
má většinu jezů nesjízdných, které zpomalují plavbu a má řadu náhonů, které je vhodné využít při nedostatku vody. Vodu využívají závody - m…
3.9km
více »
Veselský háj
Přírodní památka
Veselský háj - jeden z nejzachovalejších lesních celků v oblasti mezi Jičínem a Hradcem Králové. Vyskytují se zde přirozené dubohabřiny, vlhké doubravy a teplomilná flóra. Na jaře pokrývá Veselský háj bílofialový …
4.2km
více »
Smidary - kostel sv. Stanislava
Kostel
Smidary - dominanta obce kostel sv. Stanislava je od třicetileté války zasvěcen polskému světci sv. Stanislavu. Důvodem zasvěcení polskému světci byl nedostatek českých kněží, za které v Čechách působili kněží polští. Předchůdce dnešního kostela, kostel dřevěný v roce 1749 vyhořel a na jeho místě byla postavena barokní stavba s věží. I nový kostel však v roce 1752 vyhořel a…
4.7km
více »
Kákovice
Vyhlídka
Kákovice - vyvýšenina, která se nalézá cca 1 km od centra Vysokého Veselí. Od vyhlídky na severní straně Kákovic se nabízí krásné výhledy na Jičínsko, Veliš, Tábor, Bradlec, Kumburk, Krkonoše, Hořický hřbet a za j…
4.9km
více »
Veselský háj - Kákovice
Tipy na výlet
Kam a jak jedeme
Naše cesta směřuje do lokality cca 15 km jihovýchodně od Jičína, k městu Vysoké Veselí, u kterého se nachází Veselský háj a vyvýšenina Kákovice.
Za čím jedeme
Jdeme za hezkými výhledy. Od vyhl…
5km
více »
Vysoké Veselí - kostel sv. Mikuláše Tolentinského
Kostel
Dominantou Vysokého Veselí je kostel sv. Mikuláše Tolentinského. Postaven byl v roce 1770 v sousedství zámku, se kterým byl spojen můstkem (můstek dodnes zachován). Po velkém požáru, který Vysoké Veselí postihl v roce 1835 byl, původně barokní, kostel obnoven v empírovém stylu.
5.1km
více »
Ostroměř žst. - Lázně Bělohrad
Trasa
Od Ostroměřského nádraží se vydáme po souběžné zelené a modré značce k bývalé tvrzi Hradišťku, která je zmíněna roku 1553. Od rozcestí u bývalého Ostroměřského hradiště nás již vede pouze značka zelená, projdeme D…
5.1km
více »
Vysoké Veselí - zbytky tvrze
Tvrz
Dochovaná část veselské tvrze pochází z r. 1586, jedná se o Kamennou reliéfn…
5.2km
více »
Ostroměř – rodný dům Eduarda Štorcha
Dům, budova
V Ostroměři na Jičínsku jsou místní obyvatelé pyšní na dva své rodáky, na spisovatele Eduarda Štorcha a na režiséra Karla Zemana. Při vyslovení jména Eduarda Štorcha si možná, alespoň vy dříve narození, vzpomene…
5.3km
více »
Ostroměř - muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana
Muzeum
Ostroměřské Muzeum věnované místním slavným rodákům se nachází v budově kulturního střediska. Expozice je věnována nejen dílu spisovatele Eduarda Štorcha a filmového režiséra Karla Zemana, ale i loutkoherci Matěji Kopeckému, řediteli hradeckého divadla DRAK. Pravěké osídlení Ostroměřska dokládá expozice doložená nálezy z okolí.
Informace o možnostech návštěvy a kontakt jsou…
5.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Konecchlumí - mohyla Viléma Konecchlumského
Pomník
Mohyla Viléma Konecchlumského, který byl popraven 21. 6. 1621 na Staroměstském náměstí, se nalézá na úpatí Mlázovického Chlumu nad kostelem sv. Petra a Pavla.
Rod Konecchlumských vlastnil zdejší statky a tvrz v K…
8.2km
více »
Hořice - Masarykova věž samostatnosti
Rozhledna
Masarykova věž samostatnosti je jedním z největších symbolů Hořic. Postavena byla v letech 1925 - 1938 dle projektu architekta Františka Blažka, umístěna je v ose hořického náměstí. Základní kámen byl položen 10. …
10.5km
více »
Jičín
Město
Jičín leží v Severních Čechách, východním směrem od Mladé Boleslavi. Město Jičín proslavil spisovatel Václav Čtvrtek ve svých pohádkách umístěných do města Jičína a jeho okolí. Václav Čtvrtek tu jako chlapec trávil prázdniny u dědečka v letech 1914 až 1918. Město Jičín je pomyslnou bránou do oblasti Českého ráje, především do Prachovských skal. U západního a východního okraje…
16.1km
více »