Loading...

Olomouc – Fort Tafelberg (pevnost Tabulový vrch)

Turistické cíle Památky a muzea Pevnost, opevnění

Olomoucká pevnost a soustava fortů se pomalu, ale jistě, stává oblíbenou turistickou atrakcí stotisícové hanácké metropole. Atrakcí určitě lákavou a zajímavou, přičemž „neočíslovaný“ Fort Tafelberg na Tabulovém vrchu je - zatím utajenou - perlou celého tohoto obranného městského fortifikačního systému. Takzvaný fortový „věnec“- unikátní projekt podplukovníka Wurmba z roku 1850 - přinesl zejména modernizaci Olomoucké pevnosti. Projekt počítal s vybudováním 25 polygonálních fortů (neboli pevnůstek), vytvářejících uzavřený prstenec kolem vlastní pevnosti. Všechny forty nakonec postaveny nebyly, většinou z finančních důvodů. Například z druhé etapy výstavby, která měla být zahájena po roce 1870 a zahrnovala celkem devět pevnůstek, byl již realizován fort jediný. Přesto systém zahrnoval celkem 20 (některé Prameny však uvádí i 22 nebo dokonce 26) pevnůstek, které dělíme podle způsobu provedení na forty permanentní, polopermanentní a provizorní. Nic na tom přitom nemění ani fakt, že některé forty jsou starší než Wurmbův plán. A to je právě případ fortu Tafelberg.

Předsunuté obranné forty byly sice součástí fortifikace města, které dvě stě let chránilo habsburskou monarchii před útokem nepřátel ze severu (špatná zkušenost se Švédy a s pruským králem Fridrichem II., který špatně opevněné město obsadil bez boje), ale pevnost na Tabulovém vrchu byla vždy naprostým originálem. Byla totiž využívána hlavně jako vězení. Navíc se nachází v areálu Fakultní nemocnice Olomouc, která je i současným majitelem fortu (převod za symbolickou Korunu z majetku Armády ČR v roce 2009). A příznivce fortifikačních staveb možná zaujme konstatování, že Tafelberg je údajně jedinou stavbou, která rozlehlostí a zachovalostí vnitřních chodeb může – minimálně – konkurovat veleslavnému Josefovu.

Tafelberg je permanentnmí fortem, vybudovaným v letech 1839 –1846 a je typologicky shodnou stavbou s fortem na Šibeníku. Tyto forty, které údajně nemají na území někdejší monarchie konkurenci, byly ještě stavěny podle projektu podplukovníka Emanuela Zitty. Pevnost byla vybudována na půdorysu pětiúhelníku, jehož vrchol je protažený do obdélné bašty, která směřuje k jihozápadu. Základna je zesílena protaženými půlkruhovými baštami a je orientována k městu. Hlavní kasárenský objekt je chráněn hlavním valem se zděnou eskarpou, kasematním valem a příkopem, přes který vede dřevěný most na Kamenných pilířích. Na vnější straně příkopu jsou střelecké kontragalerie a najdeme zde také systém protiminových chodeb. A ještě poznámka k začlenění fortu Tafelberg do obranného systému: jednotlivé samostatné pevnostní stavby byly postaveny ve vzdálenosti od jednoho do deseti kilometrů od starého bastionnového opevnění a jejich vzájemná vzdálenost činila 1 až 2 km. Celkem jedenáct fortů je v současnosti památkově chráněno a Tafelberg je jedním z nich.

Vojenský areál na Tabulovém vrchu tvořily celkem čtyři obranné linie. Ta první se ukrývala především pod zemí a tvořily ji naslouchací a minové chodby. Druhou a třetí linií byly valy, oddělené příkopem; přičemž vnitřní val je až 19 metrů široký, ve vnějším valu se nacházel vstup do labyrintu podzemních chodeb a stáje pro koně, které jsem i dnes poznal okamžitě. V případě dobytí pevnůstky se posledním útočištěm – tedy takovým hradním donjonem – stával objekt zvaný reduit, v době míru kasárny (a dnes archiv FN). Přes reduit byl také jediný oficiální přístup do fortu, a to po dřevěném mostě od přístupové cesty z nemocničního areálu.

Jako kuriozita platí pro Fort Tafelberg totéž, co jsem na Turistice napsal již v článku o „Rozdělovací třídě“. I v prostorách pevnosti se natáčel film o pětici hochů, ktěří si říkali Rychlé šípy. Za další zajímavost považuji informaci o velikosti pevnostního nemocničního archivu, kterou jsem si někde přečetl. Ukrývá se zde údajně šest kilometrů dokumentů (tato jednotka se zřejmě používá pro lepší představivost běžného turisty) a některé z nich se musí archivovat až 150 let (poté možná budou zařazeny do prohlídkového okruhu jako historická listina).

Pevnost, na jejíž stavbu více než 300 dělníků údajně použilo asi deset milionů cihel, tedy využívá Fakultní nemocnice Olomouc jako svůj archiv (dost drahá sranda, když si vezmete, že náklady na stavbu fortu nakonec činily půl milionu zlatých) a běžně je turistům nepřístupná. Během Dnů evropského dědictví v roce 2012 se však fort pro více než osm set obránců poprvé veřejnosti otevřel a tato akce by do budoucna neměla být jednorázovou (vedení FNOL by - ve spolupráci s olomouckým magistrátem a krajským úřadem – chtělo fort zpřístupnit nejpozději v roce 2015). Vždyť téměř sedmdesátiminutová prohlídka a kilometrová trasa – včetně průchodu neosvětlenými chladnými hradebními chodbami (v jedné části jsou dokonce dvojpodlažní) - je více než atraktivní návštěvnickou možností, i když dnes Tabulový vrch již nechrání třiadvacet fortovních děl.

reduit
reduit  •  Foto: markyz63

A tak na závěr přidám pár informací z olomoucké Radnice. Podle zprávy z dubna 2013 radní města odsouhlasili zpracování investičního záměru na projekt "Zpřístupnění podzemních chodeb fortu Tafelberg" a schválili současně podání žádosti do plánované výzvy k předkládání projektů do ROP Střední Morava, Integrovaný rozvoj cestovního ruchu. Tím by měl vzniknout nový turistický cíl, který by zvýšil návštěvnost metropole Hané. Projekt je zaměřen na úpravu nadzemních i podzemních prostor památkově chráněného objektu na Tabulovém vrchu s tím, že by zde došlo k vytvoření prohlídkové trasy i ke vzniku muzejní expozice. Prohlídková trasa by měla zahrnovat: vstupní informační místo, poternu (výpadové branka), kaponiéry (krytá komunikace spojující různé části pevnosti), střelecké galerie, náslechové chodby a upravenené – převážně betonové - prostory z druhé světové války. Uvažuje se i o formě tzv. zážitkové turistiky, například střelbách v prostorách střelecké galerii.

Celkové předpokládané náklady na tento projekt činí asi 5,3 milionu Korun (více než 80 % této částky by však mohly pokrýt dotace). Realizace projektu je skutečně plánována až na období let 2014 až 2015, ale celkem čilý pracovní ruch zde můžete vidět už nyní. I když spíše ve smyslu zabezpečovacím a udržovacím. A o dalším osudu fortu Tafelberg na Tabulovém vrchu poté údajně rozhodne vox populi, v tomto případě tedy zájem veřejnosti.

Poslední aktualizace: 18.9.2013
Nadmořská výška:
248 metrů nad mořem
Olomouc – Fort Tafelberg (pevnost Tabulový vrch) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Olomouc – Fort Tafelberg (pevnost Tabulový vrch)

Fakultní nemocnice Olomouc 2 (nové objevy)
Fakultní nemocnice Olomouc 2 (nové objevy)
Tipy na výlet
Druhý výlet do olomoucké fakultní nemocnice mi přinesl nejen poznání další…
0.5km
více »
Velikonoce na Hané a v Jeseníkách
Velikonoce na Hané a v Jeseníkách
Tipy a novinky
Velikonoce už jsou za dveřmi, jarní paprsky lákají ven a tak možn…
0.5km
více »
Olomouc - památný buk (u staré vrátnice fakultní nemocnice)
Olomouc - památný buk (u staré vrátnice fakultní nemocnice)
Památný strom
Přímo proti původní vstupní bráně – nebo chcete-li staré vrátnici - do…
0.7km
více »
Olomouc - nemocniční kaple Božího milosrdenství.
Olomouc - nemocniční kaple Božího milosrdenství.
Kaple
Nemocniční kaple Božího milosrdenství, umístěná v přízemí „modré“ budovy…
0.7km
více »
Olomouc – heliport (Fakultní nemocnice)
Olomouc – heliport (Fakultní nemocnice)
Zajímavost
Heliport hanácké Fakultní nemocnice je jedním ze tří zařízení tohoto typu…
0.7km
více »
Fakultní nemocnice Olomouc (pobytový zájezd)
Fakultní nemocnice Olomouc (pobytový zájezd)
Tipy na výlet
Nepopíšu teď asi tip na výlet, který bych vysloveně každému přál, ale ne…
0.8km
více »
Aquapark v Olomouci
Aquapark v Olomouci
Aquapark
Již přibližně rok funguje v Olomouci nový Aquapark. prošel svými…
0.8km
více »
Olomouc - historická budova oční kliniky (FNOL - oční, ORL)
Olomouc - historická budova oční kliniky (FNOL - oční, ORL)
Dům, budova
Architektonicky se jedná zřejmě o nejzajímavější historickou budovu celého…
0.8km
více »
Olomouc – zahradní altán („Altánek“ ve FNOL)
Olomouc – zahradní altán („Altánek“ ve FNOL)
Drobné památky
Nepředpokládám, že by se po zveřejnění tohoto článku stala popisovaná…
0.9km
více »
Slavonín (OL) – smírčí kříž
Slavonín (OL) – smírčí kříž
Kříž
Slavonín je někdejší historickou obcí s patnácti stovkami obyvatel, která…
1.1km
více »
Olomouc-Nová Ulice-drobné památky
Olomouc-Nová Ulice-drobné památky
Drobné památky
Městská část Olomouce, Nová Ulice s 19391(2005) obyvateli je v západní a j…
1.2km
více »
Olomouc-Povel-drobné památky
Olomouc-Povel-drobné památky
Drobné památky
Povel, něm.Powel s 8917(2005) obyvateli, od r. 1919 městská část Olomouce …
1.2km
více »
Olomouc – pomník Tomáše Štítného
Olomouc – pomník Tomáše Štítného
Pomník
V malém parčíku mezi Foerstrovou třídou a Mozartovou ulicí – tedy v těsné blízkosti olomoucké Fakultní nemocnice – naleznete solitérní pomníkovou…
1.2km
více »
Olomouc-Slavonín-drobné památky
Olomouc-Slavonín-drobné památky
Drobné památky
Slavonín, něm. Schnobolin, od r.1950 spolu s dříve samostatnou obcí…
1.3km
více »
Flora Olomouc
Flora Olomouc
Tipy na výlet
Každý rok, již po mnoho let navštěvujeme zahradnickou akci s více než půlstoletí tradicí- letní…
1.5km
více »
Olomouc-Smetanovy sady-drobné památky
Olomouc-Smetanovy sady-drobné památky
Drobné památky
Smetanovy sady, největší z olomouckých městských parků se nachází jižně od historického centra Olomouce. Na severu jsou…
1.5km
více »
Velikonoční Olomouc
Velikonoční Olomouc
Cestopisy
 Hanácká metropole je pro milovníky památek velmi vděčným cílem. Kromě dr…
1.6km
více »
Olomouc, Kroměříž a ... Valaši
Olomouc, Kroměříž a ... Valaši
Cestopisy
   Naše země se sice nemůže pochlubit rezervací, v níž by se na koních…
1.6km
více »
Flóra Olomouc
Flóra Olomouc
Zajímavost
Do hanácké metropole jsme přijeli za účelem návštěvy Výstaviště Flora Olo…
1.7km
více »
Olomouc - trochu historie
Olomouc - trochu historie
Město
Olomouc je hlavní město Olomouckého kraje, 6. největší město ČR. Rozkládá se na soutoku řeky Moravy s Bystřicí. Střed města je v…
1.7km
více »
Olomouc – židovský hřbitov
Olomouc – židovský hřbitov
Hřbitov
Překvapivě nepříliš známý olomoucký židovský hřbitov je nedílnou součástí…
1.9km
více »
Olomoucí durchumdurch aneb když v ráji pršelo
Olomoucí durchumdurch aneb když v ráji pršelo
Cestopisy
Dlouho jsem přemýšlel, jestli tento mokrý cestovatelský příběh s podtitule…
2km
více »
Olomouc-Dolní náměstí a okolí
Olomouc-Dolní náměstí a okolí
Drobné památky
Olomoucké Dolní náměstí je spolu s Horním náměstím nejstarším olomouckým n…
2.1km
více »
Olomouc-kašny, fontány a gejzíry
Olomouc-kašny, fontány a gejzíry
Drobné památky
Olomouc, druhá největší městská památková rezervace se může pochlubit…
2.1km
více »
Do Olomouce za domy historickými i historizujícími
Do Olomouce za domy historickými i historizujícími
Tipy na výlet
Hanácká metropole je všeobecně známá jako město univerzitní a barokní, ale…
2.2km
více »
Olomouc-Horní náměstí a okolí-drobné památky
Olomouc-Horní náměstí a okolí-drobné památky
Drobné památky
Olomoucké Horní náměstí, kterému vévodí Radnice s orlojem, je olomoucký hlavním náměstím již téměř 750 let. Na tomto místě vznikla…
2.2km
více »
Olomouc
Olomouc
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. O…
2.3km
více »
Olomouc-Michalské návrší-kaple sv.Jana Sarkandra a Jezuitský konvikt
Olomouc-Michalské návrší-kaple sv.Jana Sarkandra a Jezuitský konvikt
Drobné památky
Na nejvyšším olomouckém vrcholu, Michalském návrší najdete kromě památek kolem Žerotínského náměstí a kostela sv. Michala, také…
2.4km
více »
Botanická zahrada Olomouc – Bezručovy sady
Botanická zahrada Olomouc – Bezručovy sady
Botanická zahrada
  Historické jádro Olomouce je téměř z poloviny obklopeno zelení …
2.5km
více »
zavřít reklamu