Olšany - park
Turistické cíle • Příroda • Park
Povětšinou jsou parky doménou městskou, kde nahrazují nepřítomnost přírodního prvku. Ve městech nakonec začaly parky povětšinou vznikat s rozvojem průmyslové výroby. Ačkoliv dnes žehráme na kvalitu ovzduší ve století páry byl vzduch leckdy daleko horší, neexistovaly žádné odsiřovací agregáty, prachové filtry natož zákony, které by životní prostředí ochraňovaly. Právě jak se města a průmysl rozšiřovaly, bylo potřeba alespoň částečně ozdravět ovzduší budováním parků.
Na venkově povětšinou nebylo zapotřebí vysazovat nějaké parkové plochy, výjimku tvořila panská sídla, kde si šlechta dopřávala luxusu mít zeleň hned u vchodu.
Obec Olšany na Šumpersku je zhruba případ vesnice, kde není daleko do lesa, kolem teče řeka Morava, takže vesničanům příliš zeleň nechyběla. Nikdy to nebyla obzvlášť velká ves, ačkoliv první zmínka je o vsi z roku 1386 v souvislosti prodeje statků Bolíkem z Olšan. V r. 1486 pak zmiňována s prodejem panství Ruda (n. Moravou).
Obyvatelstvo se povětšinou zabývalo zemědělství. Roku 1862 ale do vsi přišel průmysl. Byla zde založena továrna na výroby cigaretového papíru. Papírenská výroba požaduje poměrně značné množství vody. Tu poskytla blízká Morava, základní surovinu, celulózu poskytovaly blízké hory, resp. Stromy v nich vytěžené. Dlouho byla celulózka v Jindřichově (u Hanušovic). Však spousta pamětníků ještě občas vzpomene, jak řeka smrděla. Dnes už se celulóza dováží z jiných lokalit.
Papírna se postupně rozrostla do poměrně gigantického závodu, který poskytuje zaměstnání nejen místním, ale dojíždí sem i domorodci ze širšího okolí.
Jak už to bývalo za socialismu zvykem, kde je továrna, muselo být i sídliště. Malé nechybí ani v Olšanech. A protože člověku panelovému povětšinou chybí u domečku nějaká zahrádka, musel být u nové výstavby vybudován i zelený pás. Ten má nakonec i funkci oddělit tovární provoz od obydlí.
Dnes už jsou stromy v parku poměrně vzrostlé a dá se říci, že neslouží jen obyvatelům sídliště, ale zajdou sem i další obyvatelé Olšan. Před časem prošel park úpravou, moderně řečeno revitalizací, což znamená, že se vykácí nějaké nemocné nebo nevhodné stromy, vysadí pár nových. Zastřihne trávník, vysadí nějaké kytky a dodá tabulka, kdo to všechno platí. Určitou úpravou prošlo i jezírko, napájené Bušínským potokem (spíš potůčkem). K tomu přibyly i nějaké drobné stavby (můstek).
Díky tomu, že všude v okolí se rozmohly setkání různých sochařů, řezbářů a jiných všeumělů, je park i malou galerií jejich výtvorů. Dá se říci, že některé svádí lehnout si vedle nich podle jejich příkladu.
Na park volně navazuje i výzdoba u vstupu do papírny, kde můžeme shlédnout další svérázné artefakty.