Loading...
Turistické cíle • Sport a rekreace • Cyklo bar - hospůdka
O tom, že jméno Janáček nepředstavuje jen symbol výtečné klasické hudby jsme se poprvé přesvědčili, když jsme poprvé navštívili Vizovice a tam se v jedné místní putyce seznámili s výrobkem pivovaru v Uherském Brodu. Od té doby uběhla již spousta piv ve výčepních trubkách a mezitím jsem se s uherskobrodským Janáčkem setkal i jinde. Pivovar v Uherském Brodě založil v r. 1894 František B. Janáček a dlouhá léta nesl pivovar i jeho jméno. Kupodivu od r. 2012 pivovar nese jednoduchý název Pivovar Uherský Brod, prý, že si lidé zaměňovali jméno se slavným skladatelem. No mě to připadalo jako skvělé pojmenování, ač Leoš jezdil do nedalekých Luhačovic, nikde jsem nečetl, že by byl abstinent (i když asi spíš vinař).
Dnes pivovar patří ke skupině pivovarů Lobkowicz a ačkoliv piva z jihu Moravy nikdy nepatřila k nějakým vyhlášeným značkám, dá se požít, minimálně jako krajová specialita (lepší než všudypřítomný Gambrinus, či v regionu Starobrno).
U areálu pivovaru na ulici Neradice najdeme obchůdek Olšavanka, kde se můžeme seznámit s malou historií pivovaru, zakoupit i nějaké občerstvení (povětšinou lahváč), ale protože je v nabídce i vlastní turistická známka, jde o zcela regulérní turistický cíl. Nakonec i keramický korbílek, dárková krabice či nějaký ten kýč mohou být příjemnou vzpomínkou na pobyt v kraji pod Bílými Karpaty. Pro žíznivce je sympatické (i když i svádějící), že obchůdek je otevřen po celý týden, v pracovní dny od 9 do 18 hodin, o víkendech pouze dopoledne. Co tu prodávají si jistě zvídavý pivomil najde sám.