Ondřejovsko - Přední skály - střed
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Centrální část Předních skal na Ondřejovsku je místem tak divoce krásným a malebným, že jeho prohlídka přivede do stavu euforie (a to prosím bez požití jakékoliv drogy) nejednoho romantika a skalního tuláka. Posuďte sami: jak by se vám líbilo místo, které je doslova poseto menšími i většími pestrými skalními útvary, ležících přitom na pohodlně přístupném plochém temeni vrchu, jehož severní srázy dosud pokrývá malá enkláva horského pralesa?? Jednou z nejzajímavějších skalních útvarů je tady protáhlá skalní věž,vysoká 8 m. Její nižší jižní část a svah pokrývají rozhozené balvany často bizarních tvarů, na sever spadá skála nádherně modulovanými stěnami a každá světová strana přitom nabídne na skálu zcela jiný a neotřelý pohled. Jen pár desítek metrů před touto dominantou "ondřejovské Říše středu" se vypíná pitoreskní věžička, ze spodní strany svahu Vysoká 5 m a z odstupu připomínající lodní komín. Tyto dvě největší dominanty jsou sice moc hezké, ale mají své "ale": o víkendech tato skaliska hlídá veliký černý pes! Ne, nebojte se, nebudu vám vyprávět báchorku o zakopaném pokladu, střeženém pohádkovou bytostí převtělenou do podoby hlídacího psa a ani žádný převtělený čert to není! Skutečnost je zcela prozaická: pod velikou skalní věží se v rozervaných blocích skal a balvanů skrývá chata holešovských Ochránců přírody, kteří zde o víkendech často přebývají.
Stavení je mezi skály umístěno tak dokonale a s citem, že se zdá, jako by tu tato chatička stála odjakživa. Při pohledu na ni má člověk chuť ji nazvat "Orlím hnízdem" - (takovýto název už ale nese jedno krásné místo na skalnaté Čerňavě.) Volně puštěný vlčák majitelů poskytne odvážnému návštěvníkovi hodně adrenalinový zážitek, neboť vaše volání přes bloky skal jeho páníčci nemají šanci uslyšet! Proto vám bohužel nemohu nabídnout fotografie skály, zobrazující její nejkrásnější partie - neboť pes, který na mne při prvním setkání neštěká, tak to je bytost velmi nedůvěryhodná... a takovým já zásadně nevěřím!
Ale vraťme se k prohlídce tohoto místa. Kromě těchto dvou skalních dominant a doprovodných balvanů na svazích - i osamělých na plochém hřebenu, se tu v řídkém lese ukrývá Velké a malé trampské tábořiště s lavicemi. To menší je chráněno ochrannou kamennou zídkou, opodál se nachází ještě jedno ohniště (dokonce s grilem) a vedle stojí "Indiánský hrob." Také toto místo je už od hrany svahu lemováno pitoreskními balvany a homolemi skalek. Na rozdíl od nejvýchodnější části Předních skal - Dračího hřbetu, prošly všechny skalní výchozy v centrální části velmi důkladnou a hezkou povrchovou úpravou. Na jejích stěnách se to všemožně černá malými dutinkami i náznaky těch větších, povrch skal zdobí mělké žlábky pseudoškrapů, jednotlivé skalní bloky navíc člení množství prasklin - (nejenom svislých, ale i těch druhých), a mají proto často velmi bizarní tvar.
Největší rarita k vidění leží ale ještě o něco západněji - vrcholový hřeben se tu noří do zbytku karpatského pralesa, skalky ztrácejí svoji civilizovanější podobu, kterou jsme viděli u tábořiště a vrcholový skalní kozí hřbet se tu rozpadá do nesmírně divokého, přitom ale malebného skalního chaosu. Na tom by asi nebylo nic tak zvláštního, kdyby čelo hlavního skaliska - (a některých balvanů v okolí) - nebylo zdobeno zvláštními geometrickými útvary! Připomínají všelijak překřížené kosočtverce a tyto obrazce nejsou tvořeny puklinami, ale naopak jemně vystupujícími a tenounkými skalními lištičkami z pevnějšího materiálu. Jak mohlo dojít ke vzniku právě takovýchto fantaskních tvarů - (železité krusty to určitě nebudou), tak tuto přírodní záhadu nechávám plně k produmání profesionálům. Věřím, že by při pohledu na mnoho těch neznámých a dosud neposaných karpatských skal - z nich byli na "vývrat"! Tady nějak nefungují teorie a popisy geomorfologických jevů z českých skalních měst - ona si holt Karpatská příroda vždycky dělala sama co chce, a nějaké ustálené definice toho, jak se mají pískovcové a slepencové skály podle učebnicového vzoru správně rozpadat - tak ty jsou ji tak akorát k smíchu!
(Podobné povrchové tvary jsou v oblasti k vidění ještě ve skalách "U Juránků" na skalnatém hřebeni - ani teď nevím, jestli jsem tento jev ve článcích o nich popsal, ale na některé fotografii asi k vidění bude.)
Přední skály - Ondřejovsko- střed nejsou zpřístupněny žádnou turistickou značkou, nenalézají se zatím ani v ochranném pásmu přírodní rezervace, ale jejich prohlídka je poněkud "omezena" přítomností majitelů chaty a návštěvníky trampské osady. Stejně mohu přístup na tato překrásná místa doporučit jen opravdovým milovníkům přírody, kteří se v ní umí také patřičně chovat...