Ondřejovsko - Zadní skály - Kaskáda
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Dobře utajený komplex Zadních skal na Ondřejovsku je pro širší turistickou veřejnost pojmem takřka neznámým. Přístup ke skalám je náročnější na orientaci i podle dobré mapy a divoký terén v bezprostřední blízkosti skalních útvarů není nakloněn ničemu, co jen trochu připomíná lidský vynález kolo. Doufám, že tato oblast zůstane i nadále lokalitou nezdevastovanou lidskýma rukama, neboť na celém Ondřejovsku se nalézají kromě jedné jediné přírodní rezervace další kouzelná a zatím nechráněná místa. Ve zbytečcích porostů, které jsou pravnuky starého karpatského pralesa, se na temenech podvrcholků nacházejí velmi četné pískovcové a slepencové skalní útvary. Návštěvníka sice neohromí svými proporcemi - většinou se jedná o skaliska "podměrečná," nepřevyšující ani hranici deseti metrů, nicméně jsou to skalní útvary vcelku malebné. A co se jim nedostává na výšce, to jim sousední prastarý hvozd dodává na tajemnosti. Rozsáhlý komplex Předních Ondřejovských skal, nacházejících se asi 0.5 km severně od PR, jsem už turistické veřejnosti na těchto stránkách představil v mini seriálu jednotlivých článků více než dostatečně. Všechny zájemce nyní zvu na návštěvu další rozlehlé skalní oblasti na Ondřejovsku - neboť jak už vám napověděl samotný název Přední skály, někde v této oblasti musí existovat i jejich "Zadní" protějšek...
Zadní skály tvoří přerušovaný pás skalních výchozů, dosahujících délky asi 600 m a je orientován od západu severovýchodním směrem. Vystupují z dlouhé ploché terasy pod prudkými svahy vrcholového hřebene Západního Ondřejovska (632 m), která je rozčleněna na množství skalnatých návrší. Od skalních výchozů na hraně terasy spadá k blízkému údolí rusavské Ráztoky extrémně prudký sráz. Od zmiňovaného vrcholu Ondřejovska je dělí vzdušná vzdálenost asi 500 m. Zdálo by se, že se jedná o skály zcela nepřístupné, ale naštěstí tomu tak není. Až k místu, odkud začíná nad své okolí výrazně stoupat vrcholový hřeben západního Ondřejovska, se dostaneme po zeleně a modře značené turistické trase, vedoucí od Rozcestí U dubu nad Lukovečkem k rozcestí Pod Ondřejovskem. Od Rozcestí U dubu trasa šplhá lesní cestou přes kratší hřeben na spočinek pod hlavním vrcholem Ondřejovska. Nachází se tu rozcestí - značená cesta odbočuje vpravo, my se vydáme po neznačené lesní cestě vlevo. Zprvu vede po vrstevnici těsně pod srázným ondřejovským úbočím, z něhož místy nad cestou vystupují zajímavé skalky. Následuje další rozcestí, my se nyní musíme držet cesty, která se mírně odklání od hřebene kopce a po naší levici míjí dvě návrší. Jako orientační bod nám poslouží typická konstrukce mysliveckého posedu na druhém z nich. Další kupa vlevo už je skalnatá a když k zajímavým skalkám přijdeme blíž, stojíme u nejzápadnějšího skalního útvaru Zadních skal - Kaskády.
Toto návrší je ve svahu pod skalními výchozy částečně odlesněno a ze spodního okraje paseky se nám odkrývá kouzelný pohled na velmi originální skalní seskupení, které právě z tohoto odstupu připomíná zkamenělou Kaskádu. Při detailním průzkumu brzy zjistíme, že se nejedná o celistvou skálu, ale tento útvar vznikl chaotickým rozpadem skalního hřebene. Jednotlivé - selektivním zvětráváním pískovců, zatím jen nahrubo opracované skalní bloky a ohromné balvany, poskládané na sebe, působí neodolatelně syrově. Prozatím tu chybí načinčanost skalních stěn s výraznými geomorfologickými tvary, jaké známe odjinud, ale než jednou dojde k destrukci celé Kaskády, možná to Příroda ještě dožene. Celková výše stupňovitého skalního shluku dosahuje od úpatí po temeno převýšení asi 7 m. Za těmito většími bloky spadá od vrcholu návrší balvanitý proud, který tvoří skalnímu útvaru působivý chvost a prodlužuje jeho délku o několik desítek metrů.
Od úpatí Kaskády vidíme pokračování skalního pásu Zadních skal na návrší napravo od nás. Od nás je ale oddělen hlubokým zářezem roklinky, kterou protéká půvabná horská bystřina.
(Vzdálenost tohoto skalního útvaru od rozcestí cest pod hřebenem západního Ondřejovska činí asi 1 km.)