Opava – Obecní dům
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Za jistě pozoruhodnou historickou budovu můžeme označit opavský Obecní dům, tedy někdejší objekt Státní banky. Abychom však byli přesní, museli bychom uvést fakt, že se jednalo původně o Rakousko-uherskou banku, a i ta předchůdce současné budovy odkoupila od rodiny bankéře Konráda Krappeho. Obecní dům najdeme v parčíku na Ostrožné ulici a jeho význam ocenili i odborníci, kteří budovu hned v roce 1958 zařadili na seznam našich kulturních památek. Historii této stavby „odstartoval“ rok 1911, kdy obdržel architekt Rudolf Eisler objednávku na vypracování projektu přestavby bankéřova domu na novou bankovní budovu. Samotná stavba opavské banky byla zahájena na jaře roku 1914 a kvůli I. světové válce ji dokončili až v roce 1918. Vznikl tak jeden z nejreprezentativnějších objektů v Opavě, který se začlenil do souboru staveb na třídě, která měla připomínat okruh vídeňské Ringstrasse. Zkrátka nejen Šumperku se říkalo Malá Vídeň a Opava přece jen byla „hlavním městem“ Slezska.
Eisler dal vzniknout neobarokní budově, do jejíž podoby zasáhl i tehdy módní neoklasicismus. Bohaté členění venkovní fasády doplňují mnohé dekorativní prvky, včetně soch boha obchodu Merkura a bohyně úrody Ceres. Vlastní prostory banky situoval arch. Eisler do I. patra, kde se nacházel velký sál s pracovnami, trezor a bankovní archiv. V přízemí objektu byly umístěny tři služební byty, ve druhém patře pak byt pana ředitele. Ten dosahoval neuvěřitelné rozlohy 355 m2 a jeho součástí byla rovněž terasa. V průběhu II. světové války byla celá budova vážně poškozena, a proto ji čekaly mnohé úpravy. Rekonstrukce zde pokračovala také v období 60. až 80. let minulého století; moudří soudruzi však tehdy památkovou hodnotu domu rafinovaně snížili.
V roce 2005 byla budova od Komerční banky odkoupena městem Opava a o čtyři roky později je přestavěna na Obecní dům. Výrazné změny nastanou zejména v interiéru objektu a autorem jeho nové podoby byl zvolen ostravský Ateliér Simona. Exteriér někdejší bankovní budovy byl opraven podle původního projektu z počátku 20. století a díky tomu došlo také k opravě štukové výzdoby i vzniku replik klempířských prvků. V interiéru byl restaurován vstupní vestibul a monumentální schodišťová hala, zachovány zůstaly mramorové obklady, historická dlažba i schodiště ze slezské žuly, včetně renovovaného krásného zábradlí a vitrážových oken.
V současné době je procházka Obecním domem svým způsobem takovou sondou do historie slezské metropole. V přízemí se nachází hlavní vstup, schodištní hala se třemi arkýřovými okny, recepce s prodejnou a tzv. Sál Purkmistrů, kde se konají např. plesy, svatby nebo koncerty vážné hudby. Tato reprezentativní prostora pro sto osob je vyzdobena kopiemi portrétů nejvýznamnějších opavských purkmistrů z let 1750 až 1945. Tato unikátní kolekce vznikala ovšem až od roku 1899 a postupně ji vytvořili Rudolf Templer, Adolf Zdrazil a Helmut Krommer. Vznikly však i obrazy novodobé, které namalovala Blanka Valchářová (originály obrazů jsou umístěny v kanceláři opavského primátora). Nechybí ani stylová kavárna, kterou zdobí fotografie zajímavých opavských zákoutí, a její foyer, kde bývají prezentovány zejména studentské projekty a výstavy regionálních autorů.
Nejvýznamnějším místem v 1. patře – nebo chcete-li 2. podlaží – je stálá muzejní expozice Cesta města, která provází na ploše 500 m2 návštěvníky dějinami Opavy, a to od dob prvního osídlení této lokality až do konce minulého století. Najdeme zde nejen staré fotografie a plány města, ale i různé zajímavé – a často unikátní - exponáty. Součástí stálé expozice je rovněž interaktivní model Opavy (stav města k roku 1800) a různé předměty z depozitářů Slezského zemského muzea Opava, Národního památkového ústavu, Akademie věd i Státního okresního archivu. Nechybí exponáty ze soukromých sbírek nebo pozoruhodné krátkodobé výstavy, převážně regionálního charakteru. Zachována zůstala také původní trezorová místnost, kde se dnes nachází tzv. Klenotnice města. Výstava je přístupná denně kromě pondělí, v čase od 10:00 do 18:00 hod.
Ve 2. patře pak najdeme moderní Galerii Obecního domu, kde bývají vystavována zejména díla soudobých opavských autorů. Právě za okny této galerie, která má stejnou otevírací dobu jako expozice Cesta města, se nachází balkon se sochami Merkura a Ceres. Ve 2. patře ještě najdeme tzv. Schösslerův salónek, což je vlastně společenská místnost pro 50 osob, vybavená vlastním sociálním zařízením. Své jméno nese po významném opavském purkmistrovi (II. polovina 19. století) Johannu Josefovi Schösslerovi.
Pro úplnost je nutno zmínit ještě suterénní multižánrový klub Art s kapacitou 150 osob, který je určen zejména pro hudbu, divadlo, film a autorská čtení. Klub je otevřen pouze v době konání kulturních akcí.