Opava – Běžící dívka
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Možná to někoho překvapí, ale existují věci, které jsou stejné ve slezské Opavě i vlámských Antverpách. Pomineme-li v tomto případě slepou podřízenost EU, která nikomu moc radosti asi nedělá, tak je to také socha „Běžící dívka“ a jméno jejího autora Kurta Gebauera. Ta už jistě dokáže potěšit leckteré oko i mysl jinak zatrpklého Evropana. Přitom se do Opavy tato socha dostala vlastně náhodou a se štěstím, které ji vždy provázelo. Socha Běžící dívka totiž vznikla v roce 1974 a opavským komunistickým pohlavárům se nějak znelíbila, takže se pro ni v Opavě nenašlo vhodné místo. Nějakým zázrakem se však dostala na výstavu do belgických Antverp, kde se naopak zalíbila natolik, že ji odkoupili a ve zdejším parčíku trvale vystavili. To ovšem bolševika vůbec nepotěšilo a rozhodl, že co je dobré pro Antverpy, musí mít i Opava. A tak si dal Kurt v roce 1976 repete …
Autor sochy, tedy rodák z Hradce nad Moravicí Kurt Gebauer, je s Opavou spojován a spojen poměrně často a úzce. Koneckonců se nejedná o jediné dílo, které pro toto město vytvořil. Uznávaný umělec postupně vystudoval Školu uměleckých řemesel v Brně, Sochařsko-kamenickou školu v Hořicích a pražskou AVU. K tomu ještě přidal stáž u prof. O.H. Hajeka ve Stuttgartu a v Césarově ateliéru na Académie des Beaux-Arts v Paříži. Později se stal profesorem i Kurt Gebauer, který mezitím spojil svůj život s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze.
Socha, která bývá občas také nazývána „Utíkající dívka“, vznikla původně jako tzv. měkký model, což znamená. že byla plastikou z textilu a v nadživotní velikosti. Až poté byla odlita do bronzu. A Běžící dívky jsou nakonec tři. Tu první najdeme v antverpském parku Middelheimpark, ta druhá probíhá před průčelím opavského Domu umění na Pekařské ulici a tu třetí vlastní NG Praha.