Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
Unikátní nástavbová věž, pojmenovaná po slavném jamajském sprinterovi, který ji také v rámci ostravské Zlaté tretry 24. května 2015 pokřtil, je dnes jednou z největších atrakcí někdejšího ocelového srdce republiky. Atrakcí – a také moderní rozhlednou i pozoruhodnou technickou stavbou umístěnou na vrcholu někdejší vysoké pece č. 1 - jistě nesmírně zajímavou a hojně navštěvovanou, ale také přinášející všechny nešvary s tímto konstatováním spojené. Bolt Towerk je součástí komplexu DOV (Dolní oblast Vítkovice), který je prý v současné době naší druhou nejnavštěvovanější památkou po Pražském hradu. A srovnání s Pražským hradem se přímo nabízí i u Boltovy věže. Autor tohoto článku nazval v jiném svém příspěvku Velkou jižní věž pražské hradní katedrály nejdražší rozhlednou ČR. Ostravská Boltova věž ji sice již cenově překonala, ale zase se zde svezeme výtahem a ještě dostaneme možnost „bezplatné“ návštěvy kavárny. Stokorunová konzumačka však nestačí na víc než třetinku piva nebo malou kávu.
Za těch odevzdaných 200 (malý okruh zv. Bolt Café) nebo 190 (velký okruh zv. Vysokopecní) korun však čeká návštěvník nějaká ta NEJ. V tomto případě může být potěšen minimálně každý, kdo stál o pobyt v nejvyšším geografickém bodu v Ostravě a kdo toužil navštívit stavbu roku 2015. Tuto cenu obdržela i nedaleká Hlubina, ta ovšem za zpřístupnění a nové využití areálu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovic. V užším finále přitom bylo 15 ze 72 původně přihlášených staveb. Pro někoho může být ostravská věž přímo adrenalinovým okruhem, protože návštěvníky DOV zavede na vyhlídku až do výšky téměř 80 metrů (podle většiny zdrojů je to ale „jen“ 71 m). A pod nohami máme na tzv. adrenalinové lávce jen „pletivo“ …
Název věže neodkazuje jen k slavnému atletovi, ale v angličtině znamená Šroub. Dvacetipětimetrová válcová (přesněji se jedná o devátenáctihranný mnohoúhelník) nástavba pece také bývá nazývána Šroubovice, což prý má připomínat industriální historii místa. V době návštěvy Bolt Tower, která má průměr přibližně 9 metrů, se vlastně pohybujeme nejen v prostorách průmyslového areálu Dolní oblasti Vítkovic, ale také nad národní kulturní památkou industriálního dědictví - Vysoké pece č.1.
Autorem (ná)stavby je architekt Josef Pleskot, který využil unikátní řešení zavěšení konstrukce nástavby pomocí tzv. táhel Macalloy se zachováním subtilního vzhledu rámové konstrukce. Moderní prosklená nástavba přitom vhodně ladí s industriální podobou stavby. Josef Pleskot je držitelem ceny Architekt roku 2014, navrhl i podobu centra Svět techniky či přestavbu plynojemu Gong a celkově se významně podílí na revitalizaci areálu Vítkovických železáren. V této souvislosti je potřeba ještě zmínit, že projekt nástavby pece VP1 předkládal AP Atelier, investorem byla Dolní oblast Vítkovice, zájmové sdružení právnických osob a dodavatelem stavby ING Steel, spol. s r. o.
Na závěr ještě několik rozšiřujících a technických informací, přibližujících historii i současnost této industriální rozhledny, jejíž název vzešel z veřejného hlasování a více než tisícovky návrhů a jejíž podoba má být architektonickým symbolem ohně, který nad pecí vždy plál, i nekonečnou spirálou coby symbolu dynamiky.
Bolt Tower byla postavena v období únor 2014 až duben 2015, oficiálně zpřístupněna byla 1. května 2015 a její celková výška dosahuje hodnoty 77, 7 metru (původní pec měla 63,6 m). Otevřeno je zde denně, a to od 10:00 do 18:00 hod. (dá se domluvit i návštěva kavárny v čase od 18:00 do 22:00 hod.), přičemž začátky prohlídek velkého okruhu jsou v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hod. Pro malý okruh je pak rozhodující kapacita Bolt Café. Kavárna se nachází v 5. patře nástavby, vyhlídková plošina v 8, výškově je kavárna 62 m nad zemí, klub 66 a vyhlídková terasa tedy těch 71. Předtím ovšem musíme vyjet 11 pater vysoké pece. Ta se nachází při ulice Místecká, v místě, kde křižuje ulici Ruskou. V těsné blízkosti věže najdeme také informační (návštěvnické) centrum, sídlící v bývalém velínu VP1, a bezplatné parkoviště. Věž nabízí výhledy na Vítkovice, Ostravu a za hezkého počasí i vrcholky Beskyd.
Vysoká pec č. 1 byla uvedena do provozu v roce 1911, kdy nahradila svou předchůdkyni z roku 1871. V roce 1988 zde ještě proběhla poslední generální oprava a pec se tak zařadila mezi nejmodernější zařízení svého druhu v Evropě. Provoz pece byl ukončen v září roku 1998. Na rozdíl od Bolt Tower byla VP1 – již jako národní kulturní památka – návštěvníkům zpřístupněna už v březnu 2012. Když později arch. Pleskot přišel s návrhem Bolt Tower, byl mu prý inspirací Nekonečný sloup sochaře Constantina Brancusiho a projekt nezrealizované 400 metrové Věže třetí internacionály od Vladimira Tatlina. Celkové náklady na zvýšení vysoké pece dosáhly asi 56 milionů korun, z kterých ovšem nějakých 85 procent pokryla dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj.