Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Technická památka
Zkratka DOV označuje jednak areál někdejších Vítkovických železáren, jednak spolek, který vznikl v roce 2007 a za úkol si vytyčil záchranu městského industriálního dědictví. Koneckonců Dolní Vítkovice můžeme označit takřka za celosvětově unikátní areál, ve kterém se v letech 1828 až 1998 těžilo uhlí a vyrábělo surové železo. V současné době se jedná o národní památku, která je údajně po Pražském hradu druhým nejnavštěvovanějším místě u nás (možná je sice až čtvrtá, ale i tak je to pěkné umístění). Někdejší industriální komplex se totiž změnil na vzdělávací, společenské a kulturní centrum, denně sloužící obyvatelům Ostravy i turistům ze všech koutů světa. Ono také jen vyjmenovat, co všechno DOV nabízí zabere pár řádků. Posuďte sami:
Vidět zde můžeme Bolt Tower (tzv. Šroubovice je 25 m moderní nástavbou ze skla aželeza, tyčící se nad vysokou pecí č.1), Gong (obří mokrý plynojem z roku 1922 se změnil v moderní multifunkční aulu), Landek Park (důlní expozici s fáráním do dolu v původní šachetní kleci a expozici báňského záchranářství doplňuje např. expozice razící a dobývací techniky nebo historie důlní dopravy), Trojhalí Karolina (multifunkční budova, sloužící jako sportoviště, galerie a koncertní hala), důl Hlubina (vzdělávací centrum, sloužící také umění všech druhů od hudby a divadla přes výtvarno až k uměleckému řemeslu), Velký svět techniky (Science and Technology Center nabízí čtyři stále expozice - Dětský svět, Svět Civilizace, Svět vědy a objevů, Svět přírody – a k tomu např. 3D kino nebo Divadlo vědy), Malý svět techniky (U6 – unikátní výstava v budově bývalé VI. energetické ústředny z 30. let minulého století odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost), vysokou pec č. 1 (průmyslová stavba VP1 z roku 1871 byla přestavěna na počátku 20. století a její provoz byl ukončen posledním odpichem v září 1998), Informační středisko (sídlí v bývalém velínu VP1) nebo dopravní prostředky na převoz tekutého železa i stíhačku MIG-21.
DOV nabízí také prohlídkové okruhy, krátkodobé výstavy, prodej suvenýrů a nejrůznějších upomínkových předmětů,, dárkové poukazy, několik kaváren, konferenční prostory a dokonce i ubytování. A důležité je také zmínit, že největší zásluhu na současné podobě DOV má Architekt roku 2014 Josef Pleskot.
Na závěr ještě pár informací „bez ladu a skladu“. Národní kulturní památkou jsou pouze důl Hlubina, vysoké pece a koksovna někdejších Vítkovických železáren. Unikátní soubor industriální architektury tvoří vlastně tří celky: černouhelný důl, koksovna a vysokopecní provoz. DOV bývá nazývána – již od dob první republiky - také Ostravské Hradčany. Vítkovické železárny byly založeny v roce 1828 olomouckým arcibiskupem Rudolfem Janem Rakouským a jejich provoz byl zahájen o dva roky později. Za další rok pak vznikla koksovna. V roce 1836 byla zapálena první vysoká pec, po dvou letech pak další (nakonec jich bylo šest). A roku 1852 zde založili důl Hlubina. Po ukončení výroby železa bylo rozhodnuto, že bývalý průmyslový areál zůstane zachován jako technická památka, z které se v červnu roku 2002 stala památka národní. Od prosince 2006 patří mezi čtveřici českých technických památek na seznamu Evropského kulturního dědictví. O tři roky později začíná – díky půlmiliardové dotaci z Evropské unie i České republiky – velká renovace komplexu a jeho následné zpřístupnění veřejnosti. V roce 2012 si tak první návštěvníci mohli prohlédnout hned tři základní objekty NKP: vysokou pec č. 1, plynojem a budovu VI. energetické ústředny. Od roce 2015 pak byla zpřístupněna nástavba vysoké pece č.1 zvaná Bolt Tower, otevřen areál Dolu Hlubina a ve výhledu je umístění krajské knihovny do objektu bývalé koksovny.