Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Otmuchów je pětitisícové historické městečko v opolském vojvodství, jehož hlavní dominantou je zdejší zámek, vybudovaný přestavbou původně gotického hradu. Otmuchów získal městská práva v roce 1347, ale založen byl již ve druhém desetiletí 12. století. Zajímavých památek zde najdete více, ale zdejší „hradozámek“ (v tomto to mají Poláci jednodušší, protože pro hrady i zámky používají společné označení zamek) je prostě vidět ze všech stran a místní jsou na něj také patřičně hrdí. A na této skutečnosti nic nemění ani fakt, že dnes se vlastně jedná „jen o obyčejný hotel“. Na druhé straně není alespoň problém se k zámku podívat, bránou projít na nádvoří a nahlédnout i do zámeckého parku. Příznivec gotiky bude spokojen v částech, které jsou dodnes spíše hradem a zámečtí – pardon hoteloví (nebo snad naopak?) – hosté si mohou mnout ruce, že si užívají ve zdech, kolem kterých několik století kráčely dějiny.
Zdejší hrad vratislavských biskupů pochází z poloviny 13. století a byl zřejmě postaven v letech 1245 až 1261. Století předtím zde však už malý hrad (asi 20 x 16 m) stával, ale ten byl zničen při mongolské invazi v roce 1241. Nový hrad byl brzy lépe opevněn a částečně také přestavěn. To se psal rok 1295. Nějakou dobu zde vratislavští biskupové ukrývali své poklady a došlo také k dalším velkým stavebním úpravám v letech 1341 až 1376. Možná i proto si hrad „oblíbili“ husité a v roce 1430 jej – díky zradě velitele hradní posádky – snadno dobyli. Následně jim patřil až do roku 1443. Hrad je pak – v letech 1484 až 1485 – znovu rekonstruován, pozdně gotickou přestavbu zvládl biskup Jan IV. Roth. Opět se tedy stává biskupským sídlem a brzy jej čeká další velká změna. Tou je změna gotické obranné pevnosti v renesanční palác. Tato přestavba proběhla v letech 1585 až 1596 a hlavní zásluhu na ní měl známý mecenáš umění ve Slezsku, biskup Andrzej Jerin. V této době je zcela přestavěno jedno křídlo, fasády jsou ozdobeny sgrafity a interiéry polychromovanými kazetovými stropy. Zbytky renesančních sgrafit, portálků, okenních ostění a Jerinovu dekorativní kartuši zde uvidíte i dnes.
Tragickou ránou se pro otmuchówské sídlo stala třicetiletá válka. Tehdy se stavba po odchodu švédské armády generála Wittenberga změnila ve zříceninu. I tu zachrání vratislavští biskupové, tentokrát hlavně Karel Ferdinand Vasa. V té době také vznikají slavné „Koňské schody“. Ludvík František Neuburg přidá v letech 1706 až 1707 novou budovu, tzv. Dolní hrad. Po Slezské válce zde sídlí už jen biskupská správa a v roce 1810 se zámek dostává do rukou pruských panovníků z rodu Hohenzollernů. O deset let později jej získává německý diplomat Wilhelm von Hubmboldt. Ten chátrající stavbu znovu zachrání, přestaví ji – částečně barokně - do dnešní podoby a vytvoří zde malý zámecký park, do kterého jeho bratr Alexander přivezl množství vzácných stromů.
Pokud se pozorný pozorovatel rozhlédne, najde zde stále ještě původní vstup do hradu (tři nenápadné schody a malé boční dveře), velký rytířský sál s krbem s otočnou odposlechovou stěnou, hladomornu, základnu věže, prevét a dochované severovýchodní křídlo. A to není zase tak málo. O této zajímavé památce by se dalo popsat ještě mnoho stran textu, my se však už spokojíme jen s několika postřehy, technickými údaji a zajímavostmi.
Hrad a zámek je postaven na žulovém vrchu v nadmořské výšce 225 metrů, přičemž původní středověký hrad stál v místě, kde se dnes nachází východní část severního křídla. Tato obdélníková budova má rozměry 11,5 x 22 m a ze stejného období pochází také vysoká čtyřhranná věž. V rámci rekonstrukcí hrad získal obranné dělostřelecké bašty a vstupní bránu, zámek pak arkádové galerie západního a jižního křídla. Při barokní přestavbě se mění vnitřní uspořádání zámku, přidávají se schodiště a zvětšují okna. Nad středověkou hlubokou hradní studnou na nádvoří je v 19. století postavena stavba, připomínající zahradní altán.
Nejstarší – jihovýchodní – část komplexu najdete u vstupní brány. Síla zdí zde dosahuje 2,10 metru. Na severu se nachází vysoká věž se zaoblenými rohy a na severozápadě přestavěné jednopodlažní křídlo, sloužící v současné době jako restaurace. Na západě se nacházela kaple a později barokní obytné křídlo. V 19. století právě zde vznikla pěkná zámecká zahrada. Slavné široké zámecké schodiště, zvané Koňské, postavil biskup – a pozdější kardinál – Ludvík Filip Sinzendorf. Jeho vznik však nemá nic společného s touhou projíždět se v paláci na koních, ale s biskupovou nemocí.
Současný zdejší hotel údajně nepatří k nejlevnějším a technicky jsou pokoje dosti středověké. Nemohu to posoudit, ale exteriérový pohled na hradozámek mě nijak nezklamal. Za poplatek prý bývá zpřístupněna hradní věž a vězeňská kobka. A pro zájemce o návštěvu tohoto pozoruhodného místa dodávám, že Otmuchów se nachází asi 12 km západně od Nisy a 40 km východně od Klodzka, ale je dobře dosažitelný také vlakem z Walbrzychu a Gliwic nebo autobusem z Krakova a Katovic.