Otrokovice leží v blízkosti soutoku Dřevnice a Moravy, 12 km na západ od Zlína, 20 km na jihovýchod od
Kroměříže. Lze říct, že leží na pomyslné hranici Slovácka, Valašska a Hané. Původní obce byly hanácké, převládá zde však nářečí slovácké.
Území města bylo osídleno již v mladší době kamenné. První písemná zmínka je v listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka, přibližně z r. 1141. Až do pol. 14. století obec vlastnila církev. Přibližně r. 1576 zde byla postavena tvrz, u které vzniklo menší panství. To zaniklo ve 2. polovině 17. století. Ve 2. pol. 18. století byla tvrz přestavěna na lovecký zámeček s mohutnou barokní sýpkou. I když r. 1841 Otrokovicemi procházela železniční trať Severní dráha císaře Ferdinanda z Vídně přes Břeclav a Ostravsko do dnešního Polska, zastávka zde byla zřízena až r. 1882. O 17 let později – r. 1899 byly Otrokovice spojeny i se Zlínem a
Vizovicemi.
R. 1930 začal obrovský hospodářský rozmach. V nedalekém Zlíně již prosperovala obuvnická firma, kterou založili sourozenci Tomáš, Antonín a Anna Baťovi. Jenže tam byl nedostatek vody a i doprava byla komplikovaná. Proto v severní části Otrokovic na pozemcích zvaných Bahňák a Menšov u řeky Moravy na hlavní železniční trati
Přerov – Břeclav vybudoval koncern Baťa pobočku. Bylo postaveno prvních osm továrních objektů, byly vybudovány i domky pro zaměstnance. Na volné ploše bylo postaveno i letiště. Bohužel právě po startu z tohoto letiště r. 1932 při leteckém neštěstí zemřel šéf celého koncernu Tomáš Baťa.
R. 1938 byl zprovozněn Baťův plavební kanál – 52 km dlouhý průplav z Otrokovic do Rohatce. Přístav byl přímo v areálu továrny. Další činnost Baťovy firmy zpomalila nebo zastavila válka a následně znárodnění. Městu se dlouho neoficiálně říkalo Baťov. Od r. 1939 to byl dokonce název oficiální, který padl se znárodněním podniku r. 1946. Přesto se název Baťov pro bývalou Baťovu čtvrť neustále používá.
V 70. a 80. letech 20. století se ve městě zahájila mohutná bytová výstavba, která měla za důsledek zničení původních Otrokovic vč. zámečku se sýpkou. Centrum města nyní tvoří paneláky, které s historií města nemají moc společného.
Pravděpodobně nejstarší památkou je kostel svatého Michaela archanděla – r. 1769 zde byla postavená malá kaple, která r. 1849 byla rozšířen na kostel. Další přestavby jsou z 60. let 20. stol., kdy se upravoval interiér, a z r. 1987, kdy byl prodloužen kůr a nainstalovány nové varhany. Moc historického tam tedy asi nezbylo. Blízko je novodobý kostel sv. Vojtěcha, který je od r. 1995 dominantou náměstí 3. května.
Nás
cestou z
Přerova do Lednice nejvíc lákal
Harley Pub, kde je
muzeum a
minipivovar. Už samotný název mne zaujal. Něco mi říkalo, že by to tam mohlo být pěkně. A bylo. Tolik starých artefaktů vidět pohromadě, to bylo super. A to jsme byli jen v restauraci s minipivovarem. V pivovaru se dozvíte příběh o tom, jak tři Davidsonové a Harley založili v kůlně na dvorku svoji firmu. Vystavují zde nejen motocykly značky Harley Davidson, ale i stroje se zvláštním určením této značky – sněžné skútry, golfové vozíky i člun. Některé zde vystavené předměty se prý nechají vidět jen v Americe. Mezi jeden z nejvzácnějších modelů patří modrobílý typ s motorem Knucklehead, který se používal v polovině třicátých let 20. století. Uvidíte tam i tradiční dílnu z 30. let, sbírku dobových časopisů, které firma vydávala, harleyářské oblečení nebo historické benzinové stojany.
Hezky vyzdobenou hospodu jsme si prohlédli, do muzea jen nakoukli, než nám natočili pivo, abychom ho večer mohli ochutnat. Nevím, zda to bylo tím, že jsme byli ten den první zákazníci a pivo nebylo odtočené, ale je fakt, že to nás až tak neoslovilo. Ale muzeum mohu je doporučit nebo se zastavit aspoň se do hospody podívat. Obojí stojí za zastávku.
Restaurace je otevřena denně od 11 hodin,
v
pondělí – čtvrtek do 23 hodin
v
pátek a v sobotu můžete posedět až do 24 hodin
v
neděli jen do 22 hodin
Muzeum je otevřeno
od dubna do října – úterý-neděle od 11 do 17 hodin
od listopadu do března – pátek-neděle od 11 do 17 hodin
Mimo otevírací dobu je možno si skupinovou návštěvu domluvit na tel. č. 722940940 nebo 605966669 nebo na e-mailu info@harleypub.com
Městem prochází
cyklotrasa. Podle Dřevnice se nechá jet na východ do Zlína a dál pokračovat do
Vizovic další cyklotrasa vede podle řeky Moravy.
Poslední aktualizace: 8.9.2017
Nadmořská výška:
189 metrů nad mořem
Otrokovice - muzeum a minipivovar Harley Pub na mapě
Diskuse a komentáře k Otrokovice - muzeum a minipivovar Harley Pub
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!