Napajedla - městský hřbitov
Je velmi působivým místem. Tento nový městský žalov byl založen v prudkém svahu nad městem pod Kalvárií roku 1814. O čtrnáct let později se stala jeho ozdobou empírová kaple, do jejíž hrobky bylo ukládáno zemřelé zámecké panstvo. Pohřby bývaly v těch časech významnou společenskou událostí, a když skonal nějaký vyšší panský úředník (anebo nedejbože samotný hrabě!), provázela jej na jeho poslední cestě i početná suita z vysoce postavených napajedelských občanů, kteří při tom prostě nesměli „chybět.“
Při rozšíření hřbitova výše do svahu na jeho podobě zapracoval v té době významný architekt Dominik Fey.
V současnosti byl hřbitov v několika etapách kompletně zrekonstruován a celkově zkrásněl.
Kromě mnoha zajímavých a umělecky vyvedených náhrobků návštěvníka zaujme i stavbička, připomínající další kapli. Její hlavní interiér ale slouží k ukládání nástrojů hrobníka a v tom vedlejším menším je umístěno WC.
Při procházce hřbitovem narazíme také na hroby významných napajedelských osobností.
Patřil k nim právník, básník a historik Alois Horák s pseudonymem R.Bojko, blahořečená terciánka karmelitánského řádu Anna Marie Zelíková a Jiří Vykoukal, reprezentant republiky ve veslování, který roku 1952 na olympiádě v Helsinkách obsadil krásné 5.místo.
Dále bratři Jaroslav a Oldřich Pařík, kteří v Napajedlích založili největší průmyslový podnik – továrnu Slávii, a ten první z nich byl i starostou. Následuje Vincenc Prasek – významný národní buditel, kantor, jazykovědec a spisovatel, Josef Šnejdárek – armádní generál a bývalý legionář, Kajetán Kleveta – člen zastupitelstva, okrašlovacího spolku atd, jenž byl při zvelebování města tím nejaktivnějším členem, Jan Křen – úředník Městské spořitelny a městský tajemník... a samozřejmě také Jaroslav „Jerry“ Hodný, který propagoval skauting a v časech protektorátu byl i spolu s manželkou členem protifašistického odboje. V roce 1942 byl ale gestapem zatčen, vězněn a brzy poté ve Vratislavi popraven.