Pamětní deska – architekt Jan Blažej Santini–Ajchl
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
Pamětní deska architektovi Janu Blažeji Santinimu, odhalená v Praze na Hradčanech 7.12.2015. Umístění pamětní desky na zdi ve Šporkově ulici iniciovalo občanské sdružení „Putování za Santinim“ a odhalena byla ve výroční den jeho úmrtí.
Známý český architekt italského původu – Jan Blažej Santini–Aichel (3.2.1677–7.12.1723) známý jeho zálibou ve skrytých symbolech se proslavil svými barokními stavbami s gotickými prvky. Život Santiniho je popsán na stránkách jeho nejslavnější stavby, poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou.
Deska je umístěna na zdi bývalého hřbitova, kde byl Santini pohřben, ve Šporkově ulici na křižovatce s ul. Jánskou. 50°5'16.816"N, 14°23'53.413"E. Pod deskou je v dlažbě chodníku vyobrazen půdorys kostela na Zelené hoře.
V roce 2014 vyšla výpravná kniha o díle Santiniho – Jan Blažej Santini Aichel : stručný průvodce životem a dílem génia barokní gotiky. Autorem je Stanislav Růžička, ilustrace Vladimír Kunc. V knize jsou informace o nejznámějších Santiniho stavbách. Jeho dílo čítá přes šedesát staveb, z toho velká část ve Žďáře a na Žďársku.