Panský mlýn v Brusném
Panský mlýn v obci Brusné v Hostýnských vrších byl postaven na počátku 14. století patrně pány z Cimburka a patřil k podhradí gotického hradu Křídlo, kteréhož zříceniny se vypínají nad obcí na stejnojmenném vrchu ve výšce 506 m n. m.
Později se mlýn stal součástí bystřického panství, jehož centrem byl zámek v Bystřici pod Hostýnem a ve své historii vystřídal několik majitelů. Mezi ty významnější patřil rod Rottalů, kdy za panování poslední členky rodu na bystřickém zámku, hraběnky Marie Amalie Rottalové provdané della Rovere di Monte l’Abbate byl mlýn v roce 1763 vykoupen, čímž se stal jedním z nejstarších svobodných mlýnů v kraji.
V letech 1827-1924 byl mlýn ve vlastnictví rodu Laudonů. Pokud vám jméno Laudon něco připomíná, ať už si vzpomenete na text známé písničky nebo si z hodin dějepisu vybavíte slavného rakouského generála Ernsta Gideona von Laudona, tak vězte, že bystřické panství vlastnili právě jeho potomci. Za jejich panování budova mlýna dne 6. srpna 1921 vyhořela. Obnoven byl ve stylu rané venkovské moderny s prvky romantismu.
S průmyslovým rozmachem koncem 19. století mlýn přestával být využíván a v roce 1893 mletí mouky ukončil úplně. Místo mlýna s náhonem na horní vodu byla na sousedním pozemku vystavena pila na zpracování dřeva na parní pohon, později na vodní Francisovu turbínu.
Před válkou vlastnili budovu mlýna bývalý havíř, naddůlní Josef a jeho manželka Emílie Kubečkovi. Manželé měli rádi společnost, a proto udržovali kontakty se známými osobnostmi tehdejší doby. Jejich hosty tak byli např. spisovatel a historik František Táborský, sběratel lidových tradic a autor výpravné publikace o sousední obci Rusavě, malíř, kovotepec a řezbář Jan Uruba nebo poslanec a pozdější prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Zmínka o mlýně je rovněž zanesena do obecního znaku Brusného, ve spodní části erbu je znázorněn červený mlýnský kámen - žernov.
V současnosti je bývalý mlýn přebudován na penzion a stylovou restauraci Brusenku s útulným interiérem a milou obsluhou. Na terase s letní zahrádkou můžete vidět funkční kopii původního mlýnského kola. Průměr kola se 48 lopatkami je 4,2 m a šířka 0,75 m. Voda je k němu přiváděna z říčky Rusavy přes kilometr dlouhým náhonem a akvaduktem.