Zajímavosti podhostýnské obce Brusné
Turistické cíle • Drobné památky
Dědinka se rozkládá v nadm.výši 323 m okolo soutoku potoka Brusenky a říčky Rusavy a od Bystřice pod Hostýnem je vzdálena asi 4 km. Leží na západním úpatí Hostýnských vrchů, na dohled od významného poutního místa, které jim dalo jméno. Největším kopcem v bezprostředním okolí vesnice je z jedné strany údolí Barvínek (571 m), na jehož spodním výběžku ve výšce 526 m leží ruiny hradu Křídlo, z druhé pak vrch Břestek.
Obec, v níž dnes žije 370 obyvatel, je v análech zmiňována již roku 1358, kdy byla do zemských desek zapsána jako majetek Oneše ze Slavkova. Když se díky natalitě místních dědina o obyvatelstvo patřičně rozrostla, nastal rozvoj řemesel i jiných činností. Většinu místních sice tvořili rolníci, ale byl tu i kolář, stával tu Pánský mlýn s pilou a vyráběly se sáně. Hodně domorodců se zabývalo výrobou brusů a brousků, na něž materiál poskytoval vrch Břestek… a od nich je odvozen i název vesnice.
Z pamětihodností stojí za vidění bývalý pánský mlýn, přestavěný na stylový penzion a restauraci Brusenka, ozdobený replikou původního mlýnského kola. Na začátku návsi stojí u silnice naproti sobě dvě zajímavé dřevěné autobusové zastávky. Výš na návsi, z níž je vidět nedaleký sv.Hostýn, se naproti Obecnímu úřadu z travnaté parcely vypíná hranolová zvonička. U silničky na Chlum stojí pěkný kamenný kříž, jehož sloupovitý sokl je ozdoben reliéfy. Návsí protéká potok Brusenka a místy jeho průtok obzvláštňují minisplavy.
Na další kamenný kříž narazíme na konci dědiny u silničky vedoucí k polnímu letišti a farmě pod Chlumem. Slouží zároveň jako Pomník padlým v první světové válce, pamětní deska obětem následné světové války na něj byla přidána později.
Přes Brusné prochází žlutá tur.značka stoupající na hrad Křídlo.