Pařížov - vodní nádrž a hráz gravitační přehrady
Turistické cíle • Technická památka
V souvislosti s touto velmi půvabnou přehradou - a zejména její gravitační hrázi z lomového kamene – se nejčastěji používají slova nejkrásnější a nejstarší. K tomu je potřeba ještě přidat výrazy technická památka a neogotika. A to už jistě stojí za to jet se na tuto opravdu nádhernou technickou stavbu na řece Doubravě, pocházející z let 1910 až 1913, podívat zblízka. V tomto případě je totiž opravdu se na co dívat … vždyť se přehradě občas také říká „hrad na řece“. A mnohé jistě potěší i fakt, že vstup na památkově chráněnou hráz je zcela zadarmo nebo že si tady můžeme prohlédnout také turbínu zdejší malé hydroelektrárny …
Samotná výstavba přehrady však započala již v roce 1909, kdy zde vznikla ochranná obtoková štola a jez. Na stavbě se pak podílelo asi pět stovek dělníků. Podle dostupných informačních pramenů bylo na stavbě přehrady údajně použito přibližně 35.000 m3 rulového kamene z nedalekého lomu, více než tři stovky vagónů labského písku a asi 460 vagónů cementu … to vše ve finále za nějakých 1,5 milionu rakouských korun. Stejné informační prameny také uvádějí, že technicko-památková hráz z lomového kamene má klenební tvar základního statického trojúhelníku se skloněným návodním lícem a je navržena podle údajů o váze zdiva a o největším vodním tlaku. Proti průsakům je hráz z lícní strany opatřena dvojitou cementovou omítkou s draselným mýdlem a dvojitým siderostenovým nátěrem. Uvnitř hráze jsou pak umístěny svislé drenážní roury, odvádějící vodu do chodby u základových výpustí. Součástí hráze jsou také dvě výpusti o průměru 800 mm se šoupátkovými uzávěry a druhotně osazenými klapkami stejné světlosti i obtoková štola.
V roce 1992 se součástí přehrady stala malá vodní elektrárna s Bankiho turbínami, která naštěstí původní historický ráz hráze nikterak nenarušila. O pět let později zde během červencových povodní proteklo za tento měsíc takové množství vody, jako jindy za celý rok. Na hrázi přesto vznikly pouze drobné škody.
Je jistě škoda, že tak krásná přehrada, nacházející se v regionu Železných hor, zůstává mnohým zcela utajena, protože Seč je prostě slavnější. V každém případě toto „gotické“ dílo, doplněné věžičkami s cimbuřím, rozhodně stojí za návštěvu.
Na závěr bychom ještě měli zmínit několik základních technických dat.
Maximální výška hráze nad základovou spárou je 31 metrů, její délka v koruně 142 m a šířka v koruně: 4,50 m. Šířka v patě hráze dosahuje hodnoty 23 m a poloměr křivosti 120 m. Koruna hráze se nachází v nadmořské výšce necelých 326 m a celkový objem nádrže se pyšní kapacitou 1.770.000 m3. Plocha nádrže zabírá celkem 2,92 hektaru.