Seč – zřícenina hradu Oheb nad Sečskou přehradou
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Seč je malé Městečko v Pardubickém kraji. Leží v okrese Chrudim a žije zde asi 1.700 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318. Městečko je známé zejména díky stejnojmenné přehradě na řece Chrudimka, ale může se pochlubit i několika pozoruhodnými pamětihodnostmi, z nichž nejzajímavější je zřejmě romantická zřícenina hradu Oheb. Ta se nachází na vysokém skalním ostrohu, který na severní, jižní a západní straně téměř kolmo spadá k sečskému Přehradnímu jezeru.
Hrad byl postaven ve II. polovině 14.století, ale první písemná zmínka o něm pochází až z roku 1405. Hlavním úkolem hradu byla v té době zřejmě ochrana majetku vilémovského kláštera. V roce 1408 se hrad na chvíli stává majetkem krále Václava IV., a poté se zde velmi rychle střídá množství dalších majitelů. V průběhu 15. století jich bylo asi deset. Nejvýznamnějšími z nich byli asi Trčkové z Lípy, kterým Oheb patřil ve II. polovině 15. století. Za jejich vlády byl hrad nejprve poškozen v letech 1468-1469 při vpádu Uhrů, a proto musel být následně na přelomu 60. a 70. let 15. století opraven a současně i rozšířen. V této době vznikl i dvojitý okruh hradeb. Práce byly ukončeny okolo roku 1478 a po roce 1490 (nejpozději do roku 1499) jeho význam upadá, protože hrad opouští Mikuláš Trčka.
Hrad tedy nebyl zřejmě nikdy zcela dokončen, a to pravděpodobně z důvodu uzavření míru mezi českým králem Vladislavem II. a uherským králem Matyášem roku 1478 v Olomouci. Uherský vpád už nehrozil a pro hrad nastalo období, které major Terezky trefně označil slovy „Keď terezky máme, bohužial, hen ten mier …“. V roce 1533 už je uváděn jako pustý a poslední písemná zmínka o něm pochází z roku 1628. A na konci 17. století najednou nebylo ani známo, kde vlastně hrad Oheb stával. Hrad byl opětovně objeven v roce 1789 a ve 30.-40. letech 19. století zde byly provedeny různé udržovací práce za účelem jeho zpřístupnění, včetně postavení můstku k věži. Další úpravy proběhly ve 30. letech minulého století v rámci budování vodní nádrže Seč.
Nejstarší část hradu se nachází na západní straně areálu. Stavba nepravidelného půdorysu, kopírujícího tvar ostrohu, byla přístupná jen z východní strany, a to – částečně dochovanou - věžní bránou. Jedinou stavbou uvnitř prvního hradního areálu byla zřejmě obdélníková věžovitá obytná budova při východní hradbě. Dochovaly se také fragmenty původního hradebního opevnění. V době, kdy hrad vlastnili Trčkové, došlo k rozšíření hradního areálu a vybudování nových hradeb s bránou a dělovými baštami. Na místě části nejstaršího opevnění původního hradu byly postaveny hospodářské budovy, z nichž se zachovalo částečně sklepení a základové zdi.
Zachován zůstal i – částečně zasypaný – hradní příkop a obě dělové bašty. Na jižním výběžku ostrohu se nachází zřícenina věže a sklepy obytných i hospodářských budov. Celý areál je už v současné době zarostlý stromy.
Hrad musel působit velmi romanticky již v době, kdy pod ním točila své meandry řeka Chrudimka. Věž nad „přiblíženou“ vodní hladinou Sečské nádrže však působí snad ještě romantičtěji. Při pohledu na přehradu z hradu naopak získáte pocit, že jste se najednou ocitli například v Chorvatsku.
Při budování nádrže vznikly i nové přístupové cesty ke zřícenině. Ta je asi nejlépe přístupná od přehradní hráze po zelené turistické značce. Z parkoviště za tunelem je to přibližně dva kilometry. Okolní lesy byly vyhlášeny přírodní rezervací.