Peroj – kostel sv. Spiridona a perojský hřbitov (Sveti Spiridon i Perojsko groblje)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Přímo v malém městečku – nebo větší vesnici – Peroj, nacházejícím se na jihu chorvatského poloostrova Istrie, najdeme sice kostely dva, ale jeho jednoznačnou dominantou je pravoslavný hřbitovní chrám sv. Spiridona, stojící na místě někdejšího katolického kostela sv. Jeronýma. Současný svatostánek vznikl zásluhou černohorských ortodoxních, kteří se v Peroji usadili roku 1657. Tehdy jim ale ještě stavba vlastního kostela nebyla povolena a navštěvovali proto náboženské obřady v řeckém pravoslavném kostele sv. Mikuláše, nacházejícím se v asi 10 km vzdálené Pule.
Když v roce 1788 skončila v Peroji nadvláda Benátské republiky, dostali tamní pravoslavní povolení ke stavbě vlastního kostela. Současnou podobu ovšem dostal kostel sv. Spiridona, ochránce námořníků, až roku 1834. V interiéru chrámu nejvíce zaujmou cenné ikony a zejména ikonostas, pocházející z 16. století a představující řecké světce. Vedle kostela se nachází samostatně stojící zvonice, postavená v roce 1860. Podle oficiálních informací je interiér chrámu přístupný pouze v době bohoslužeb, které se zde konají každý čtvrtek od 20,00 do 21,00 hod.
Kostel sv. Spiridona obklopuje velice zajímavý pravoslavný hřbitov, kterému dominují rodinné hrobky pulských pravoslavných hodnostářů z období let 1896 až 1916. Některé hroby jsou opačně orientovány a ve většině z nich odpočívají místní ortodoxní, často kněží, a to včetně tří generací Maričevićů. Na zdejším hřbitově je pohřben také velký bohém a uznávaný umělec Peter Demir, který se proslavil svými obrazy římské arény v Pule.